Jak to się dzieje, że prawo nie obowiązuje niektórych polityków? Niedawno informowaliśmy o radnej oraz sołtys Zagórnika Bożenie Drabczyk, która nieuprawniona oddała głos na komisji gospodarczej. Szeroko informowaliśmy o tym TUTAJ a niedawno nasza czytelniczka nadesłała nam odpis z Krajowego Rejestru Sądowego Andrychowskiej Elektrociepłowni, gdzie wyraźnie widać, że w radzie nadzorczej zasiada Szymon Duman– wójt Stryszowa
Czy wójt/burmistrz może pełnić funkcję w spółkach należących do gminy?
O interpretację prawną poprosiliśmy Kancelarię Prawną Grzegorza Hatali z Krakowa
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów. Zakres przedmiotowy wskazanego przepisu ujęty został bardzo szeroko i dotyczy on nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, w której wójt sprawuje swój mandat. Teza ta znajduje swoje potwierdzenie w literaturze. Jak wskazuje A. Wierzbica „Mając na względzie literalne brzmienie tej normy, uznać należy, że zakaz ten ma bardzo szeroki zakres, gdyż obejmuje wszelakie spółki prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub j.s.t. posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, a nie tylko te spółki, które mają powiązanie właścicielskie z gminą, w której wójt wykonuje mandat przedstawicielski” (A. Wierzbica [w:] System Prawa Samorządu Terytorialnego, t. 3, Ustrój samorządu terytorialnego, red. I. Lipowicz, LEX 2022, rozdział 3.2.8). Powyższy zakaz ma charakter bezwzględny, nie jest ograniczony czasowo, zaś jego złamanie powoduje wygaśnięcie mandatu. Zarówno w literaturze do art. 4a, jak i w interpretacji RIO, którą wczoraj Panu wysłałam podnosi się, że chodzi o spółki, w których dowolna jednostka samorządu terytorialnego ma co najmniej 10% udziałów, a nie tylko ta, w której zatrudniony jest wójt. Gdyby chodziło tylko o tę konkretną jednostkę byłoby to jasno wskazane w przepisie, natomiast obecne brzmienie przepisu należy interpretować tak, jak uczyniła to Regionalna Izba Obrachunkowa. Proszę też zwrócić uwagę na art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Naruszenie zakazu zasiadania w takiej spółce bezwzględnie powoduje wygaśnięcie mandatu.
Oznacza to, że już 20 czerwca Szymon Duman stracił mandat wójta. Dlaczego więc nadal pełni tę funkcję?
Szymon Duman zarabia jako wójt 18 500 złotych brutto miesięcznie. Co oznacza, że prawdopodobnie bezprawnie, od czerwca 2024 roku pobrał wynagrodzenie w wysokości 55 200 złotych brutto a podpisane przez niego umowy takie jak budowa kanalizacji w sołectwie Leśnica o wartości ponad 7,5 miliona złotych, budowa chodników za 800 tysięcy złotych, remont kapliczki w Stroniu oraz umowa na zakup nowego wozu bojowego dla OSP Stryszów, są NIEWAŻNE.
Jak to się dzieje, że politycy potrafią w ten sposób normalnie funkcjonować i brylują z uśmiechem wśród lokalnej wierchuszki?
Do tematu powrócimy a tymczasem zobaczcie nasz materiał
Zdjęcie główne: FB Szymon Duman