W środę (7.03) w 59 komisariatach Policji w woj. Małopolskim, uruchomiona została infolinia, która zapewnia bezpośrednie połączenie z dyżurnym wojewódzkiej komendy policji, z każdego czynnego całą dobę komisariatu w regionie. To narzędzie ma zapewnić szybką i rzetelną reakcję na każde zgłoszenie o zaginięciu dziecka, eliminując zwłokę i zaniechania, które wyszły na światło dzienne podczas tragicznych wydarzeń z 28 listopada ubiegłego roku, kiedy to oczy całego kraju były skierowane na Andrychów, gdzie zmarła 14- letnia Natalia. Dziewczynkę zabiły procedury (ojciec poszukujący córki musiał oczekiwać przez godzinę aż uda mu się zgłosić zaginięcie, a następnie przez kolejną godzinę musiał odpowiadać na bezsensowne pytania, kiedy jego córka umierała na mrozie zaledwie 500 metrów od komisariatu Policji w Andrychowie)

W każdej komendzie miejskiej i powiatowej. jest ogólnodostępne miejsce z oznaczonym telefonem, z którego możemy korzystać w przypadku zaginięcia osób nam bliskich. Telefony już zostały uruchomione. Dyżurny musi udostępnić telefon natychmiast każdej osobie. Dodatkowo kolportujemy ulotki z Kodem QR, który przekieruje nas na stronę internetową, gdzie będziemy mieć uwzględnione nr telefonów wsparcia. Chcę również nadmienić, że warto mówić trudnych sytuacjach, pomagać osobom w kryzysie i potrzebie. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie– mówi w rozmowie telefonicznej rzecznik z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji

W 59 jednostkach już mamy zamontowane te telefony. Dzisiaj (6.03) zaczynamy akcje. Te telefony są już od kilku tygodni zamontowane, były sprawdzane, od dzisiaj już łączą bezpośrednio z oficerem KWP– informuje nas w rozmowie Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podinsp. Katarzyna Cisło

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński podkreślił znaczenie błyskawicznej reakcji i zapobiegania podobnym tragediom. Zapowiedział, że infolinia będzie działać 24/7 i będzie reagować nie tylko na zgłoszenia o zaginięciu, ale również na sygnały o przemocy domowej. 

W ciągu 3 miesięcy zostanie przeprowadzona ewaluacja infolinii dla rodziców zaginionych dzieci. Na podstawie jej wyników zostanie podjęta decyzja o kontynuacji projektu na skalę całego kraju lub jego modyfikacji.

Zdjęcie: Oficer Prasowy KPP Oświęcim asp. szt. Małgorzata Jurecka