Tłusty Czwartek to święto ruchome, które w 2024 roku przypada 8 lutego. Tego dnia tradycja nakazuje objadanie się pączkami i faworkami, aby pożegnać karnawał i przygotować się do okresu Wielkiego Postu.
Historia i tradycja
Geneza Tłustego Czwartku sięga czasów pogańskich, kiedy świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Wtedy też objadano się tłustymi potrawami, na cześć bogów płodności. Z czasem zwyczaj ten został przejęty przez Kościół katolicki i stał się ostatnim dniem karnawału, przed okresem Wielkiego Postu, kiedy to obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa i innych przyjemności.
Pączki i faworki – królowie tłustego czwartku
Najbardziej charakterystycznym elementem Tłustego Czwartku są pączki. Te pyszne ciastka drożdżowe, nadziewane marmoladą, różą lub budyniem, posypane cukrem pudrem lub lukrem, kuszą swoim smakiem i zapachem. Według tradycji, każdy powinien zjeść tego dnia przynajmniej jednego pączka, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku. Obok pączków popularne są również faworki, czyli chrupiące ciastka z ciasta parzonego, posypane cukrem pudrem.
Tłusty Czwartek – czas zabawy i rozrywki
W wielu regionach Polski Tłusty Czwartek wiąże się z różnymi zabawami i rozrywkami. Organizowane są festyny, bale karnawałowe i konkursy na najpyszniejszego pączka. To czas radości i wspólnego świętowania, przed nadchodzącym okresem skupienia i wyciszenia.
Grafika: Michał Partyka
JA zawsze kupuje pączki w społem z biedyry czy kauflandu są beeee Wole mniej lepiej, nie tony dziadostwa!!!!
Ja tam piekę sam i takie lubię najbardziej:)