W piątek (21.04) zapytaliśmy mieszkańców Wadowic, co sądzą o pomyśle wprowadzenia urlopu menstruacyjnego do zakładów pracy.  Urlop menstruacyjny pozwala pracownicom na pozostanie w domu, kiedy mocno odczuwają ból i dyskomfort, jednak ten rodzaj zwolnienia z pracy nie widnieje w przepisach polskiego Prawa. Kobiety, które nie są w stanie w dniu bolesnego okresu wyjść z domu, muszą ratować się pracą zdalną (o ile pozwala na to pracodawca i rodzaj wykonywanej pracy) lub załatwić sobie urlop na żądanie. 

Podsumowując- chociaż w Polsce są zakłady, które decydują się na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego, to niestety jest ich jak na lekarstwo. A dodatkowo zapisy takie powstają jedynie z woli właściciela/i firmy. W 2023 roku urlop menstruacyjny wprowadził potentat na rynku gier, firma CD Projekt RED, tam z powodu okresu można wykorzystać jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu. Dodatkowo taki urlop jest pełnopłatny.

Przykra konkluzja jest taka, że szansa na to, aby w najbliższym czasie polskie firmy typu Januszex, zaopiekowały się należycie swoimi pracownicami, jest żadna.

A co sądzą o tym mieszkańcy Wadowic? Zobaczcie nasz materiał