Docierają do nas liczne sygnały, a także sami obserwujemy — bezpośrednio i za pomocą monitoringu — niewłaściwe zachowania prowadzące do niszczenia urządzeń fontanny. Jeśli takie sytuacje będą się powtarzać, w krótkim czasie może dojść do trwałych uszkodzeń instalacji i konieczności kosztownych napraw.
Niestety, osoby zwracające uwagę bywają często traktowane agresywnie, a sprawcy tłumaczą się, że „nie robią nic złego”.
Z przykrością odnotowujemy, że większość takich zachowań dotyczy dzieci i młodzieży, dlatego apelujemy także do rodziców i opiekunów o rozmowy z najmłodszymi oraz nadzór nad sposobem korzystania z fontanny i przestrzeni publicznej.
Zaobserwowane nieprawidłowości
- wprowadzanie zwierząt do wnętrza fontanny,
- zatykane otworów oraz dysz fontannowych,
- wjeżdżanie rowerami, hulajnogami i deskorolkami po powierzchni fontanny oraz na dysze i otwory,
- manipulowanie przy instalacjach technicznych i elektrycznych urządzenia.
<li<wrzucanie żwiru, piasku, kamieni, patyków, papierków, zabawek, worków, torebek i innych odpadów,
Informujemy, że przygotowujemy regulamin korzystania z fontanny, który wkrótce zostanie przyjęty i opublikowany. Na jego podstawie wobec osób niszczących infrastrukturę będą wyciągane konsekwencje — także z wykorzystaniem nagrań z monitoringu.
Jeżeli niewłaściwe zachowania nie ustąpią, będziemy zmuszeni ograniczyć działanie fontanny do określonych godzin lub dni.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozwagę, wzajemny szacunek i odpowiedzialne korzystanie z przestrzeni publicznej. Fontanna powstała z myślą o całej społeczności — ma służyć mieszkańcom, cieszyć najmłodszych i stanowić wizytówkę miasta. Dbajmy o to miejsce razem: reagujmy na przejawy niszczenia mienia i zwracajmy uwagę osobom zachowującym się niewłaściwie. Tylko wspólna troska pozwoli nam długo korzystać z tej przestrzeni.
