Uroczystość zainaugurowało wzniesienie flagi państwowej, któremu towarzyszyła przemowa szefa Grupy Operacyjnej „Kęty” Zbigniewa Kurnika. W imieniu samorządu głos zabrał burmistrz gminy Kęty Marcin Śliwa, a także przewodnicząca Rady Miejskiej Iwona Piwowarska-Zaręba. Podczas przemówień podkreślano nie tylko znaczenie zakończenia wojny, ale też konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach tamtych czasów, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny i pokój w Europie.

Po części oficjalnej, na scenie pojawiły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino. Ich występ artystyczny, przygotowany z dużym zaangażowaniem, wprowadził uczestników w refleksyjny, ale i wzruszający nastrój. Występy młodego pokolenia były wyraźnym sygnałem, że pamięć o przeszłości można pielęgnować także poprzez edukację i aktywność kulturalną.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, wojsko i służby ratownicze. Była to okazja, by z bliska zobaczyć mundury, historyczny sprzęt wojskowy i porozmawiać z pasjonatami historii. Mieszkańcy – szczególnie młodsi – chętnie korzystali z możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia przy zabytkowych pojazdach i sprzęcie wojskowym.

Na zakończenie obchodów złożono biało-czerwone wiązanki przy grobie Nieznanego Żołnierza na Rynku w Kętach. Kwiaty składali przedstawiciele lokalnych instytucji, samorządu oraz służb mundurowych, oddając w ten sposób hołd wszystkim, którzy polegli w obronie ojczyzny.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Roczyn, której występ dodał wydarzeniu uroczystego charakteru.

Zdjęcia: kety.pl / Martyna Hendzel