Historia i znaczenie święta

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1951 roku, gdy w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Był to jeden z wielu aktów terroru komunistycznych władz wobec podziemia niepodległościowego, które kontynuowało walkę o wolną Polskę. Święto zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i od tego czasu stanowi ważny element narodowej pamięci.

Chociaż oficjalne święto przypadało w sobotę, w Wadowicach obchody odbyły się już w piątek, 28 lutego. Tradycyjnie rozpoczęła je msza święta w Domu Przedpogrzebowym na cmentarzu komunalnym, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół oraz poczty sztandarowe. Po liturgii uczestnicy przenieśli się do Panteonu Żołnierzy Niezłomnych, gdzie odbyło się symboliczne złożenie kwiatów i uczczenie pamięci bohaterów.

Panteon, powstały w 2021 roku, stał się miejscem spoczynku dla tych, których historia przez dekady była przemilczana. Spoczywają tu m.in. kapitan Wojciech Stypuła i Mieczysław Zięba, których uroczystości pogrzebowe odbyły się trzy lata temu, a także Marian Misiak – partyzant Batalionów Chłopskich i Armii Polskiej w Kraju, pochowany w Panteonie w 2024 roku.

Coroczne obchody to nie tylko hołd składany Żołnierzom Wyklętym, ale również przypomnienie, że ich ofiara nie poszła na marne. Wadowicki Panteon jest symbolem przywracania należnego miejsca w historii tym, którzy zostali skazani na zapomnienie. Uroczystości takie jak ta mają przypominać kolejnym pokoleniom o wartościach, za które Niezłomni oddali życie: wolności, honorze i niezłomnej woli walki o suwerenność ojczyzny.

fot. UM Wadowice