W środowe popołudnie, 18 czerwca, tuż przed godziną 14:00, służby ratunkowe zostały wezwane do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w miejscowości Przecieszyn, na terenie gminy Brzeszcze. Na ulicy Płotnickiej doszło do wypadku z udziałem trójki małoletnich uczestników ruchu drogowego. Interwencja ratowników medycznych i policji była natychmiastowa.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z oświęcimskiej drogówki, 13-letnia dziewczynka przewoziła na bagażniku swojego roweru starszą o rok koleżankę. W pewnym momencie doszło do zderzenia z hulajnogą, obok której stał 14-letni chłopiec. Rowerzystka nie zdołała utrzymać równowagi, w wyniku czego obie dziewczynki przewróciły się na asfalt. Na miejsce natychmiast przybyła karetka pogotowia. Obie poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że 13-latka złamała rękę, a jej pasażerka doznała wstrząśnienia mózgu.
Choć zdarzenie zakończyło się bez tragedii, podkreślenia wymaga postawa świadków, którzy błyskawicznie zareagowali, udzielając dziewczynkom pierwszej pomocy i informując odpowiednie służby. Dzięki ich przytomności i szybkiej reakcji możliwe było szybkie udzielenie wsparcia poszkodowanym.
Policja apeluje do rodziców i opiekunów, aby przypominać dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Przede wszystkim należy pamiętać, że osoby poniżej 17. roku życia nie mogą przewozić pasażerów na rowerach. Nawet po osiągnięciu tego wieku, przewożenie innych osób jest dozwolone wyłącznie wtedy, gdy rower został do tego odpowiednio przystosowany – mowa m.in. o specjalnych siodełkach, podnóżkach i odpowiednich zabezpieczeniach.
Funkcjonariusze przypominają również o konieczności noszenia kasków ochronnych, szczególnie przez młodych cyklistów. To właśnie ochrona głowy może decydować o tym, czy w przypadku upadku skończy się na zadrapaniu, czy na poważnym urazie mózgu.
W okresie letnim, kiedy dzieci chętnie korzystają z rowerów, hulajnóg i rolek, apel ten staje się szczególnie aktualny. Nauka bezpiecznych nawyków powinna iść w parze z dostępem do rekreacyjnego sprzętu. – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci zaczyna się w domu – przypominają policjanci.