W nocy z soboty (25.03) na niedzielę (26.03) przestawiamy zegary. Nad ranem przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2:00 na 3:00

Jak co roku, przechodzimy na czas letni w ostatnią niedzielę marca. Czy tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni, będzie ostatnią w historii? Dyskusja na temat sensu zmiany czasu toczy się od lat. Konsultacje społeczne wykazały, że niemal 85 proc. pytanych opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Mimo to, Komisja Europejska zaleciła utrzymać dotychczasowe regulacje do 2026 roku.

Zmiana czasu często najbardziej dotyka ludzi, którzy doświadczają problemów ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Naukowcy alarmują, że jest to szkodliwe i w obecnych czasach wręcz zbędne. Czas letni i zimowy, zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Chciano w ten sposób oszczędzić energię w czasie wojny światowej. Pracownicy fabryk, mieli w ten sposób rozpoczynać zmianę wraz ze wschodem słońca- w trakcie lata o godzinę wcześniej, natomiast w zimie później.

Foto: pixabay.com