Ekspozycja prezentowana będzie od 21 grudnia br. do 4 lutego 2025 r. Prace oglądać będzie można:

  • z przystanku Rzyki Kościół (w godz. 16.00-22.00)
  • w przestrzeniach DK w Rzykach (w godz. otwarcia placówki)

Okno jako granica, przejście i miejsce obecności
Okno, to część domu, która funkcjonuje jako granica między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Jest miejscem, które utrzymuje w nieustannym napięciu to, co na zewnątrz i to, co wewnątrz.

Słowiańska symbolika przywołuje znaczenie okna jako oka, czyli narządu zapewniającego możliwość patrzenia, widzenia, obserwacji. Patrzenie przez okno było formą kontaktu z „innym światem”, pozwalającym czasem zobaczyć niewidzialne, na przykład siłę nieczystą, albo poznać swój los.

Fot. Grzegorz Bargiel

Okno jest uwikłane w wiele kulturowych znaczeń. Zarówno w literaturze, jak i w malarstwie było przedstawiane jako miejsce, w którym zlikwidowana zostaje symboliczna bariera oddzielająca człowieka od świata. W tradycji ludowej Słowian jego znaczenie zostaje wzbogacone o funkcję przejścia. Rytualne obcowanie przez okno, jest jednym z kanałów łączności z zaświatami. Jego znaczenie ujawnia się w obrzędzie pogrzebowym i w podaniach związanych ze śmiercią. Jest to miejsce, przez które dusze zmarłych i postacie mitologiczne dostają się do domu i wydostają z niego. Otwór okienny był rytualnie naznaczonym miejscem, jako obszar mediacji między światami. Funkcjonował także jako wejście i wyjście łączące ten i „tamten” świat. W oknie przebywają więc postaci przybywające z zaświatów i anioły, a podoknie, czyli przestrzeń przed oknem, ze strony zewnętrznej jest miejscem gdzie można spotkać anioła stróża albo diabła pukającego w szybę.
Joanna Amrozi, Rzyki 2024

Wstęp wolny. Zapraszamy.