Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Wadowickie Centrum Kultury oraz burmistrz Bartosz Kaliński zapraszają na prezentację zwycięskich koncepcji przebudowy i rozbudowy WCK. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 30 czerwca 2025 roku o godzinie 17:00 w sali kameralnej WCK. To nie tylko okazja do zapoznania się z przyszłym obliczem wadowickiej instytucji kultury, ale również możliwość rozmowy z autorami nagrodzonych prac i członkami komisji konkursowej.

W połowie czerwca obradowało jury, któremu przewodniczył architekt Kazimierz Łatak. W skład komisji weszli także dr arch. Marcin Włodarczyk, arch. Mariusz Tenczyński, arch. Agnieszka Lewandowska, Piotr Bartel, Piotr Wyrobiec – dyrektor WCK – oraz burmistrz Wadowic. Spośród 18 nadesłanych propozycji wybrano trzy nagrodzone koncepcje i przyznano dwa wyróżnienia. Łączna pula nagród wyniosła 160 tys. zł.

Pierwszą nagrodę otrzymała krakowska pracownia Kozień Architekci Sp. z o.o. Jury doceniło wysoki poziom artystyczny projektu, jego wrażliwość na kontekst historyczny oraz spójną formę architektoniczną. Jak podkreślono w uzasadnieniu: „Budynek opowiada historię miejsca, twórczo interpretując jego pierwotną formę i harmonijnie łącząc ją z nową kubaturą. Propozycja wyróżnia się czytelnym układem funkcjonalnym, który wspiera współdziałanie kluczowych przestrzeni – sal teatralnej, kameralnej i kinowej.”

Drugą nagrodę zdobyła pracownia Q-ARCH Sp. z o.o., natomiast trzecie miejsce przypadło Biuru Projektów Marcina Pawłowskiego oraz Annie Katarzynie Pawłowskiej.

Zwycięska pracownia Kozień Architekci to firma rodzinna działająca od 1996 roku, prowadzona przez Marka Kozienia, Magdalenę Kozień-Woźniak oraz Katarzynę Kozień-Kornecką. Na swoim koncie mają wiele prestiżowych realizacji, w tym m.in. Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Pszczyńskie Centrum Kultury – wyróżnione w tym roku Nagrodą Roku SARP jako najlepszy obiekt kultury w Polsce – oraz przebudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Dyrektor WCK Piotr Wyrobiec nie kryje zadowolenia z efektów konkursu: – Z wielką ciekawością czekaliśmy na propozycje pracowni. Otrzymaliśmy wiele dopracowanych koncepcji, które pokazują różnorodne spojrzenia na przyszłość tego miejsca. Najważniejsze, by nowa siedziba była funkcjonalna, otwarta na mieszkańców i rzeczywiście spełniała swoją rolę jako centrum życia kulturalnego Wadowic i regionu – mówi.

Publiczna prezentacja projektów będzie nie tylko okazją do poznania kierunku zmian, ale też do dyskusji o przyszłości kultury w Wadowicach. To moment, w którym mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie i współtworzyć miejsce, które ma służyć im przez kolejne dekady.