Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewiduje, że dzisiejszej nocy (z wtorku na środę) warunki do obserwacji zorzy polarnej będą bardzo dobre, nawet w południowej Polsce. To niezwykłe zjawisko może być widoczne dzięki prognozowanej burzy geomagnetycznej klasy G3.
Koronalne wyrzuty masy i burza magnetyczna
W stronę Ziemi zmierza kilka koronalnych wyrzutów masy (CME), których skumulowane uderzenie może wywołać burzę magnetyczną G3, umożliwiającą obserwację zorzy na niższych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce.
Najlepszy moment na obserwację to wieczór, około godziny 22:00, jeśli skumulowane CME uderzy w Ziemię około godziny 19:00-20:00 czasu polskiego. Jeśli jednak uderzenie nastąpi w ciągu dnia, burza magnetyczna może zakończyć się przed zmierzchem, co uniemożliwi obserwację zorzy.
Jak i gdzie obserwować?
Aby zwiększyć szanse na zobaczenie zorzy polarnej, warto wybrać miejsce z dala od miejskich świateł, gdzie niebo jest ciemniejsze. Prognozy pogody przewidują sprzyjające warunki do obserwacji, z przeważnie bezchmurnym niebem.
Zorza polarna – niezwykłe zjawisko na polskim niebie
Zorza polarna to efekt burzy geomagnetycznej na Słońcu, wywołanej rozbłyskami słonecznymi pochodzącymi z plam słonecznych. W tym roku zorza była już widoczna w Polsce w lutym, marcu i maju, z wyjątkowo spektakularnym pokazem 10 maja.
Kto pytał xddd