Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 19 – letniego mieszkańca jednej z podoświęcimskich miejscowości. Młody mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad starszą o trzy lata siostrą. Otrzymał nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.
W sobotę (23.09.2023) tuż przed godziną 13 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 19 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim. Na miejsce pojechał jeden z patroli. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 19 latek jest szczególnie agresywny wobec 22 – letniej siostry. Dopuścił się wobec niej przemocy fizycznej. W związku z powyższym agresor został zatrzymany. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu. Z kolei pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta. Policjanci z pionu kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji w ciągu dwóch dni zebrali dowody wskazujące na fakt, że zatrzymany fizycznie i psychicznie znęcał się nad siostrą od około pół roku. Czynów tych najczęściej dokonywał będąc pod wpływem alkoholu. Na podstawie zebranych dowodów funkcjonariusze przedstawili mężczyźnie zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad 22 – latką. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

W poniedziałek (25.09.br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę 22 – latki, zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w
postaci policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Po opuszczeniu Prokuratury mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy
że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Za znęcanie nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.