11 maja obchodzimy jubileuszowy, 20. Dzień Bez Śmiecenia. Organizacja Rekopol podsumowuje dwie dekady kampanii, które towarzyszyły jednej z największych przemian w codziennym podejściu Polaków do gospodarowania odpadami. W tym czasie ilość selektywnie zbieranych odpadów komunalnych wzrosła niemal dwunastokrotnie.
Dziś inicjatorzy akcji podkreślają, że nawet dobrze zaprojektowany system segregacji potrzebuje przejrzystych zasad — prostych wskazówek dla osoby stojącej przy koszu, które ułatwiają podejmowanie właściwych decyzji.
Proste reguły dla lepszego sortowania
Rekopol zwraca uwagę, że edukacja i czytelne instrukcje są niezbędne, by utrzymać i rozwijać osiągnięte rezultaty. Nawet przy dużym wzroście zbierania odpadów selektywnych, brak jednoznacznych informacji może prowadzić do błędów i zanieczyszczeń frakcji, co utrudnia recykling.
Obchody Dnia Bez Śmiecenia są okazją do przypomnienia mieszkańcom prostych zasad — co trafia do pojemnika na papier, szkło, plastik czy bioodpady — oraz do promowania dobrej praktyki w codziennym postępowaniu z odpadami.
Źródło: lukowica.pl
