Przejdź do treści

81. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Dziś przypada 81. rocznica zakończenia II Wojny Światowej, największego i najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości.

Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wraz z radną Urszulą Gują, dyrektor MOKSiR Urszulą Bialik, dyrektorem Markiem Idzikiem oraz uczniami ze Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 oddali hołd żołnierzom i cywilnym ofiarom wojny, składając kwiaty pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w asyście pocztu sztandarowego.

Uroczystości i pamięć

Podczas spotkania przypomniano tragiczne wydarzenia z okresu wojny. Zwrócono uwagę, że w obliczu odradzających się ruchów ekstremistycznych i nacjonalistycznych szczególnie ważne jest przypominanie tej bolesnej karty historii, by zapobiegać powtórzeniu takich tragedii.

8 maja 1945 roku podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, co formalnie zakończyło najkrwawszy konflikt XX wieku, pochłaniający miliony istnień ludzkich. Jednak dla wielu krajów, w tym Polski, kapitulacja Niemiec nie przyniosła natychmiastowej wolności — w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczął się okres podporządkowania wynikający z powojennego podziału najałtańskiego, który trwał aż do 1989 roku.

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu