Agnieszka Duczmal, wybitna polska dyrygentka, została tegoroczną laureatką Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Jest założycielką orkiestry kameralnej, która następnie przekształciła się w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a później funkcjonowała jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.
Gratulacje i życzenia
Elżbieta Achinger w imieniu władz pogratulowała maestro Duczmal, podkreślając jej znakomite osiągnięcia artystyczne, nieustanną pracę na rzecz kultury oraz istotny wkład w rozwój muzyki polskiej i światowej. Życzyła dalszych sukcesów artystycznych, stałej inspiracji twórczej oraz powodzenia w życiu prywatnym.
Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich należy do najważniejszych wyróżnień przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki i działalności społecznej.
