W środę 20 maja 2026 r. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu świętowała ćwierć wieku działalności — uczelnia powstała w 2001 r. jako Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Kształci ona także studentów z terenu powiatu suskiego.
Wśród gości jubileuszu znaleźli się przedstawiciele rządu i samorządu: podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska, wojewoda małopolski Krzysztof J. Klęczar, marszałek województwa Łukasz Smółka, parlamentarzyści oraz reprezentanci jednostek samorządowych współpracujących z uczelnią.
Wyróżnienia i współpraca
Powiat suski reprezentowali starosta Józef Bałos oraz przewodniczący rady Jan Banaś. Na uroczystości obecni byli także radni powiatowi: Joanna Jaworska, Sławomir Hajos i Artur Kruźlak.
Podczas obchodów starosta Józef Bałos został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu” i otrzymał okolicznościowy medal z rąk rektor dr Bianki Godlewskiej-Dzioboń. Doceniono również długoletnią współpracę uczelni z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej — dyrektor ZOZ, Marek Haber, otrzymał wyróżnienie przyznane przez Akademię.
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
Źródło: powiatsuski.pl
