11 maja podczas 46. Festiwalu Artystycznego Młodzieży nagrodę w kategorii „dziennikarstwo i publicystyka” zdobyła Aleksandra Piontek — publicystka szkolnego pisma „Peryskop” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Jury doceniło jej zestaw felieton–reportaż, który okazał się bezkonkurencyjny.
Przewodnicząca jury, Zośka Papużanka, ujawniła podczas warsztatowego spotkania nominowanych przed galą finałową, że prace Oli wyróżniały się profesjonalizmem; po drobnych korektach nadawałyby się do druku w prasie ogólnopolskiej. To ten sam zespół autorstwa Aleksandry, dzięki któremu sama Ola już dwukrotnie zdobywała laury w Ogólnopolskim Turnieju Reportażu. W tym roku w Konkursie FAM dodatkowo wyróżnienie w kategorii „literatura” otrzymała Milena Bołbot za debiutanckie opowiadanie.
Nurtujący sukces młodych dziennikarzy
Sukcesy młodych redaktorów „Peryskopu” to kontynuacja wieloletniej passy — pismo od lat wyłania i promuje utalentowane osoby. Jak podkreśla wieloletni opiekun redakcji Henryk Odrozek, jego rola polega na odnajdywaniu „diamentów” i ich szlifowaniu, tak aby młodzi twórcy mogli zaprezentować swój pełen potencjał. Ta dominacja w małopolskim FAM-ie jest dla niego zarówno źródłem satysfakcji, jak i dowodem uznania dla młodych talentów.
