Według statystyk kęckiej biblioteki, w 2023 roku jej czytelnicy wypożyczyli aż 97 758 książek, co stanowi wzrost o 3 507 tytułów w porównaniu z rokiem poprzednim. Gdy doliczymy do tego czasopisma, audiobooki i filmy, liczba wypożyczeń przekroczyła 101 tysięcy. Przeciętny aktywny czytelnik biblioteki sięgnął po ponad 18 książek, a statystycznie na każdego mieszkańca gminy przypadły trzy tytuły. To wyniki godne pochwały i dowód na to, że książki wciąż odgrywają kluczową rolę w życiu mieszkańców.
Sukces ten jest efektem przemyślanej polityki bibliotecznej oraz bogatego księgozbioru, na który w 2023 roku przeznaczono najwyższą dotację na zakup nowości wydawniczych w powiecie oświęcimskim – aż 101 tysięcy złotych. 35 tysięcy z tej kwoty pochodziło z dotacji Biblioteki Narodowej, a 66 tysięcy z budżetu gminy zatwierdzonego przez Radnych i Burmistrza. To inwestycja, która procentuje.
Gala konkursu „Czytelnik Roku 2024”, objęta patronatem Burmistrza Gminy Kęty Marcina Śliwy, była świętem literatury i dowodem na to, że czytanie wciąż ma swoich wiernych entuzjastów. Podczas uroczystości nagrody wręczył zastępca burmistrza, Rafał Ficoń, gratulując laureatom ich imponujących wyników czytelniczych.
Wśród najlepszych czytelników biblioteki głównej znaleźli się prawdziwi rekordziści. Halina Gara, zdobywczyni pierwszego miejsca, przeczytała 255 książek, tuż za nią Zofia Łach z wynikiem 250, a podium zamknęła Anna Gacek, która sięgnęła po 225 tytułów. Pozostali nagrodzeni również mogą poszczycić się znakomitymi wynikami, łącznie przeczytali oni 3 451 książek!
Wyróżnienia trafiły także do najlepszych czytelników filii bibliotecznych oraz nowego działu Mediateka. W tej ostatniej wyróżniono Ewę Łanochę i Elżbietę Wadoń. Filia Podlesie nagrodziła Marię Rybarską, Bielany – Zofię Raj, Łęki – Zbigniewa Kolbera, a Nową Wieś – Marię Szymalską.
Gościem specjalnym gali była popularna pisarka Dorota Gąsiorowska, pochodząca z Oświęcimia autorka blisko dwudziestu powieści. Spotkanie z nią było okazją do inspirujących rozmów o literaturze, które trwały do późnych godzin wieczornych.
Podsumowując, kęccy czytelnicy pokazali, że miłość do książek nie jest u nich jedynie modnym trendem, ale ważnym elementem codzienności. W dobie cyfrowych rozrywek i coraz szybszego trybu życia udowadniają, że literatura nadal ma swoje stałe miejsce. Oby rok 2025 przyniósł kolejny rekord wypożyczeń i jeszcze większą liczbę przeczytanych książek!
fot. Adrian Szymalski Fotografia.