Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych składamy wszystkim pielęgniarkom i położnym serdeczne podziękowania – w imieniu koleżanek, kolegów oraz pacjentów i ich rodzin – za codzienną pracę, empatię i troskę o chorych.
Życzymy dużo satysfakcji zawodowej, wytrwałości, zdrowia oraz poczucia, że Wasz wkład jest zauważany i ceniony.
W Szpitalu Żeromskiego zatrudnionych jest 555 pielęgniarek i położnych.
Kluczowa rola w funkcjonowaniu placówki
To największa grupa zawodowa w placówce – podobnie jak w większości szpitali. Nie chodzi o porównywanie znaczenia zawodów medycznych, ale o fakt niepodważalny: bez pielęgniarek i położnych system opieki zdrowotnej nie funkcjonuje prawidłowo – lekarz nie mógłby leczyć, chirurg przeprowadzać zabiegów.
Pielęgniarki organizują i nadzorują rytm pracy każdej jednostki medycznej, zarówno przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, jak i szpitala wielospecjalistycznego. Najprostszy przykład ilustruje to najlepiej: można mieć pomysł na nową poradnię, przygotowane pomieszczenia, nowoczesny sprzęt i gotowego lekarza, ale bez pielęgniarki uruchomienie takiej poradni jest niemożliwe.
Równie ważna jest rola położnych. Dzięki ich pracy oddział ginekologiczno‑położniczy Szpitala Żeromskiego od kilkunastu lat utrzymuje się w czołówce porodówek w Małopolsce według ogólnopolskiego rankingu Rodzić po ludzku.
Zespół położnych wypracował wysoki standard opieki okołoporodowej, co przyniosło placówce srebrny medal w rankingu Maluchy na brzuchy. Szpital zapewnia dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” w 70–79% porodów drogami natury, osiągając w tym zakresie najlepszy wynik w regionie.
