W sobotę 23 maja druhowie z gminy Dębno świętowali Gminny Dzień Strażaka, który był jednocześnie okazją do uczczenia 150. rocznicy powstania OSP Porąbka Uszewska — trzeciej najstarszej jednostki ochotniczej w powiecie brzeskim.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Grocie Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Eucharystię koncelebrowali ks. Józef Golonka, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, oraz ks. Andrzej Wilk z parafii NMP Królowej Polski w Niedźwiedzy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Łysej Góry.
Po mszy poczty sztandarowe, strażacy, zaproszeni goście i mieszkańcy przemaszerowali przed remizę OSP w Porąbce Uszewskiej, gdzie odbył się uroczysty apel. W części oficjalnej prezes OSP Kazimierz Pałucki powitał uczestników, a druhna Joanna Batko przedstawiła historię jednostki.
Wręczenie odznaczeń i wyróżnień
Podczas uroczystości strażacy otrzymali medale oraz odznaki za wzorową służbę i wysługę lat.
Złoty Medal Związku OSP RP za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Joanna Baca
- Dariusz Pabian
Srebrny Medal Związku OSP RP za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Kamil Wójtowicz
- Jolanta Ogar
- Józef Przybylski
- Piotr Bodzioch
- Jan Pałucki
- Krzysztof Hawryłko
- Mateusz Pałucki
- Piotr Pałucki
Brązowy Medal Związku OSP RP otrzymali:
- Jarosław Suchecki
- Piotr Kurek
- Bartłomiej Bodzioch
- Grzegorz Pabian
- Michał Brachucy
- Przemysław Chudyba
- Marta Pabian
- Weronika Brachucy
- Miłosz Gurgul
- Mateusz Brachucy
Odznaki za wzorową służbę otrzymali:
- Dawid Hawryłko
- Stanisław Kurek
- Tomasz Pabian
- Paweł Pabian
- Marcin Morys
- Damian Kural
Odznaki za wysługę lat wręczono następującym druhom:
60 lat służby: Józef Macheta
50 lat służby:
- Jan Gurgul
- Stanisław Pałucki
- Antoni Brachucy
45 lat służby:
- Stanisław Wróbel
- Mirosław Bodzioch
40 lat służby:
- Janusz Wójtowicz
- Stanisław Wójcik
35 lat służby:
- Kazimierz Pałucki
30 lat służby:
- Andrzej Baca
25 lat służby:
- Wojciech Wójtowicz
- Katarzyna Batko
Podziękowano także sponsorom wspierającym działalność OSP Porąbka Uszewska.
Życzenia, wyróżnienia i goście
Życzenia i gratulacje dla strażaków oraz jubilatów złożyli m.in.: poseł Józefa Szczurek-Żelazko, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Brzesku st. bryg. mgr Andrzej Kufta, pełnomocnik wojewody małopolskiego Stanisław Kaszyk, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa, zastępca wójta gminy Dębno Ewa Płaneta oraz prezes Powiatowego Oddziału Związku OSP RP dh Marian Zalewski.
Obecni byli także: wiceprezes Małopolskiego Zarządu Sołtysów Grzegorz Przybyło, sołtys Porąbki Uszewskiej Dorota Bodzioch oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji.
W imieniu marszałka województwa Małopolskiego medal Polonia Minor wręczyła członek zarządu Marta Malec-Lech.
W przemówieniach podkreślano znaczenie druhów w niesieniu pomocy — nie tylko przy pożarach i powodzi, ale także w wielu innych zagrożeniach na terenie gminy Dębno.
Program artystyczny i sportowy
Po części oficjalnej zaprezentowały się dzieci oraz Zespół Regionalny Porąbcoki. Odbył się też zlot zabytkowych wozów strażackich. Uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji sportowych i rekreacyjnych — rozegrano rewanżowy mecz piłkarski między LKS Victoria a drużyną Strażaków. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce i zabawy sportowe, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna.
Obchody odbyły się pod honorowym patronatem wójta gminy Dębno i przy współfinansowaniu Powiatu Brzeskiego. Organizatorzy dziękują wszystkim za wspólne świętowanie.
Źródło: gminadebno.pl
