Przejdź do treści

Gminny Dzień Strażaka i 150-lecie OSP Porąbka Uszewska

Gminny Dzień Strażaka i 150-lecie OSP Porąbka Uszewska. Gmina Dębno

W sobotę 23 maja druhowie z gminy Dębno świętowali Gminny Dzień Strażaka, który był jednocześnie okazją do uczczenia 150. rocznicy powstania OSP Porąbka Uszewska — trzeciej najstarszej jednostki ochotniczej w powiecie brzeskim.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Grocie Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Eucharystię koncelebrowali ks. Józef Golonka, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, oraz ks. Andrzej Wilk z parafii NMP Królowej Polski w Niedźwiedzy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Łysej Góry.

Po mszy poczty sztandarowe, strażacy, zaproszeni goście i mieszkańcy przemaszerowali przed remizę OSP w Porąbce Uszewskiej, gdzie odbył się uroczysty apel. W części oficjalnej prezes OSP Kazimierz Pałucki powitał uczestników, a druhna Joanna Batko przedstawiła historię jednostki.

Wręczenie odznaczeń i wyróżnień

Podczas uroczystości strażacy otrzymali medale oraz odznaki za wzorową służbę i wysługę lat.

Złoty Medal Związku OSP RP za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • Joanna Baca
  • Dariusz Pabian

Srebrny Medal Związku OSP RP za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • Kamil Wójtowicz
  • Jolanta Ogar
  • Józef Przybylski
  • Piotr Bodzioch
  • Jan Pałucki
  • Krzysztof Hawryłko
  • Mateusz Pałucki
  • Piotr Pałucki

Brązowy Medal Związku OSP RP otrzymali:

  • Jarosław Suchecki
  • Piotr Kurek
  • Bartłomiej Bodzioch
  • Grzegorz Pabian
  • Michał Brachucy
  • Przemysław Chudyba
  • Marta Pabian
  • Weronika Brachucy
  • Miłosz Gurgul
  • Mateusz Brachucy

Odznaki za wzorową służbę otrzymali:

  • Dawid Hawryłko
  • Stanisław Kurek
  • Tomasz Pabian
  • Paweł Pabian
  • Marcin Morys
  • Damian Kural

Odznaki za wysługę lat wręczono następującym druhom:

60 lat służby: Józef Macheta

50 lat służby:

  • Jan Gurgul
  • Stanisław Pałucki
  • Antoni Brachucy

45 lat służby:

  • Stanisław Wróbel
  • Mirosław Bodzioch

40 lat służby:

  • Janusz Wójtowicz
  • Stanisław Wójcik

35 lat służby:

  • Kazimierz Pałucki

30 lat służby:

  • Andrzej Baca

25 lat służby:

  • Wojciech Wójtowicz
  • Katarzyna Batko

Podziękowano także sponsorom wspierającym działalność OSP Porąbka Uszewska.

Życzenia, wyróżnienia i goście

Życzenia i gratulacje dla strażaków oraz jubilatów złożyli m.in.: poseł Józefa Szczurek-Żelazko, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Brzesku st. bryg. mgr Andrzej Kufta, pełnomocnik wojewody małopolskiego Stanisław Kaszyk, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa, zastępca wójta gminy Dębno Ewa Płaneta oraz prezes Powiatowego Oddziału Związku OSP RP dh Marian Zalewski.

Obecni byli także: wiceprezes Małopolskiego Zarządu Sołtysów Grzegorz Przybyło, sołtys Porąbki Uszewskiej Dorota Bodzioch oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji.

W imieniu marszałka województwa Małopolskiego medal Polonia Minor wręczyła członek zarządu Marta Malec-Lech.

W przemówieniach podkreślano znaczenie druhów w niesieniu pomocy — nie tylko przy pożarach i powodzi, ale także w wielu innych zagrożeniach na terenie gminy Dębno.

Program artystyczny i sportowy

Po części oficjalnej zaprezentowały się dzieci oraz Zespół Regionalny Porąbcoki. Odbył się też zlot zabytkowych wozów strażackich. Uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji sportowych i rekreacyjnych — rozegrano rewanżowy mecz piłkarski między LKS Victoria a drużyną Strażaków. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce i zabawy sportowe, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Obchody odbyły się pod honorowym patronatem wójta gminy Dębno i przy współfinansowaniu Powiatu Brzeskiego. Organizatorzy dziękują wszystkim za wspólne świętowanie.

Źródło: gminadebno.pl

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu