Gminne obchody Dnia Strażaka w gminie Iwkowa odbyły się 1 maja 2026 roku. W tym roku rolę gospodarza pełniła Ochotnicza Straż Pożarna w Porąbce Iwkowskiej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym św. Józefa Oblubieńca NMP w Kątach, której przewodniczył ks. proboszcz Michał Peciak, a koncelebrował ks. Jerzy Witek. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na plac przed domem weselnym „Strumyk”, gdzie odbyła się część oficjalna.
Wręczenie medali i wyróżnień
Podczas apelu dowódca uroczystości, komendant gminny OSP dh Zenon Mastalski, złożył meldunek prezesowi Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Marianowi Zalewskiemu. W trakcie obchodów wyróżniono zasłużonych druhów i druhny medalami „Za wysługę lat” oraz odznakami „Wzorowy Strażak”.
- Medale „Za wysługę lat”:
- Sebastian Pachut – 10 lat
- Bartłomiej Durbas – 20 lat
- Grzegorz Pacut – 20 lat
- Piotr Pacut – 20 lat
- Bartłomiej Zapiór – 20 lat
- Marcin Serafin – 20 lat
- Adam Hołyst – 20 lat
- Marcin Kapica – 25 lat
- Beata Szot-Serafin – 25 lat
- Grzegorz Świder – 25 lat
- Jan Krzyściak – 30 lat
- Zdzisław Stachoń – 35 lat
- Andrzej Figiel – 45 lat
- Józef Gawełda – 50 lat
- Odznaki „Wzorowy Strażak”:
- Maksymilian Zięć
- Maciej Haus
W wydarzeniu uczestniczyli strażacy z jednostek działających na terenie gminy, wójt gminy Iwkowa dh Bartłomiej Durbas, prezes Zarządu Gminnego Związku OSP dh Bogusław Kamiński oraz Iwkowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Krystiana Waligóry. Obecni byli również zaproszeni goście: komendant powiatowy PSP st. bryg. Witold Chojnacki i prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Marian Zalewski.
Organizację uroczystości wsparł Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej pod kierownictwem dyrektora Wojciecha Hili oraz Joanny Sczepańskiej.
Obchody przypadające w dniu wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków, stały się okazją do podziękowań za społeczną i pełną poświęcenia służbę na rzecz lokalnej społeczności.