2 maja 2026 roku w Rajbrocie odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka, które w tym roku miały podniosły charakter ze względu na jubileusz 115-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajbrocie oraz poświęcenie zmodernizowanego Wiejskiego Domu Ludowego z przyległą remizą.
Podczas uroczystości poświęcono także nowy średni samochód ratowniczo‑gaśniczy, quad oraz rozbudowaną świetlicę-remizę, a inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu środków rządowych, wojewódzkich i gminnych.
Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod figurą św. Floriana w Lipnicy Dolnej przez delegacje Urzędu Gminy i Zarządu Gminnego ZOSP RP.
Przebieg uroczystości
Następnie delegaci i zaproszeni goście przeszli do Rajbrotu, gdzie Msza Święta koncelebrowana w intencji strażaków została odprawiona w kościele pw. św. Jana Pawła II. Eucharystię celebrował i homilię wygłosił ks. Marian Chełmecki, w koncelebrze z ks. Mateuszem Bogulą.
Po liturgii poczty sztandarowe wszystkich jednostek, strażacy, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i goście przemaszerowali na plac przed odnowionym budynkiem WDL i remizą OSP, gdzie odbyła się oficjalna część ceremonii przy akompaniamencie Orkiestry Strażackiej z Rajbrota.
Na początku uroczystości podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn. Delegacje Gminy, Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lipnicy Murowanej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie złożyły kwiaty pod figurą św. Floriana.
Odznaczenia i wyróżnienia
W trakcie obchodów wręczono szereg odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych druhów i działaczy OSP.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- Janusz Fitrzyk
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- Franciszek Fitrzyk
- Krzysztof Janiczek
- Grzegorz Drag
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- Janusz Golemiec
- Paweł Fitrzyk
- Paweł Stokłosa
- Tomasz Piter
- Sebastian Zelek
Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Bocheńskiej”
- Józef Radzięta
- Jan Zelek
- Krzysztof Chudzik (wręczenie w innym terminie)
„Strażak Wzorowy”
- Sebastian Zelek
Odznaki „Za Wysługę Lat”
- Edward Fitrzyk – 55 lat
- Jan Radzięta – 55 lat
- Andrzej Szuba – 45 lat
- Kazimierz Drag – 45 lat
- Stanisław Trojan – 40 lat
- Andrzej Kuźma – 35 lat
- Tadeusz Paciorek – 35 lat
- Stanisław Szymczakiewicz – 25 lat
Po dekoracjach proboszcz parafii w Rajbrocie, ks. Marian Chełmecki, poświęcił rozbudowany budynek WDL z remizą, nowy samochód ratowniczo‑gaśniczy (dofinansowany m.in. przez Województwo Małopolskie i Gminę Lipnica Murowana) oraz quad pozyskany ze środków wojewódzkich i własnych jednostki.
Wójt Gminy i jednocześnie Wiceprezes ZOG ZOSP RP, Tomasz Gromala, podziękował za wsparcie przy realizacji inwestycji wielu instytucjom i osobom, wskazując m.in. przedstawicieli rządu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego, służb mundurowych oraz pracowników urzędu. Łączne nakłady na inwestycję przekroczyły 6 milionów złotych.
OSP Rajbrot otrzymała także nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego „Złoty Medal Polonia Minor” w uznaniu za wkład w działalność na rzecz lokalnej społeczności; medal wręczył radny województwa Piotr Dziurdzia.
Zaproszeni goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, składali gratulacje i razem z mieszkańcami uczestniczyli w dalszej części obchodów.
Goście, organizatorzy i współorganizatorzy
Wśród uczestników byli m.in.: wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, radny województwa Piotr Dziurdzia, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jacek Ryncarz, wicestarosta bocheński dr Ryszard Drożdżak, komendant powiatowy PSP w Bochni bryg. Paweł Matyasik, przedstawiciele inspekcji i samorządu oraz licznie przybyli mieszkańcy i sponsorzy.
Dowódcą uroczystości był Komendant Gminny ZOSP RP druh Andrzej Wąsik, a spikerem Natalia Krzak. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Tomasz Gromala, Zarząd Gminny ZOSP RP, OSP Rajbrot oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Rajbrocie. Współorganizatorami były parafia w Rajbrocie, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Rajbrotu.
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!
