W nocy z soboty na niedzielę (11/12.11) Policjanci zatrzymali przestępcę drogowego, w którego organizmie wesoło płynęło 1,6 promila alkoholu- co nie przeszkodziło mężczyźnie prowadzić samochodu i przewozić pasażerkę.

Przebieg zdarzenia był dość zaskakujący i prawdopodobnie kierujący pojazdem wyjechałby z Andrychowa w kierunku Bielska- Białej, gdyby nie dwóch obywateli, którzy pijacką podróż mu uniemożliwili.

Jadący samochodem ul. Krakowską w Andrychowie, młodzi mężczyźni zauważyli poruszające się auto z uszkodzoną oponą i oświetleniem awaryjnym. Zawrócili i pojechali za pojazdem marki Ford, który zatrzymał się na wysokości myjni samochodowej na ul. Krakowskiej w Andrychowie. Mężczyźni mieli zamiar pomóc wymienić koło “pechowcowi”, jednak już pierwszy kontakt z nim pokazał, że kierowca jest kompletnie pijany. W dodatku przewoził pasażerkę, którą miał zawieźć aż do Bielska- Białej. Mężczyźni czym prędzej wyciągnęli podnośnik i pod pretekstem wymiany opony unieruchomili w ten sposób pojazd przestępcy drogowego. Następnie jeden z nich wykonał telefon na Policję.

Po przyjeździe na miejsce mundurowi od razu zauważyli, że kierowca jest pijany, po kilku nieudanych próbach dmuchania w alkomat skuli delikwenta kajdankami i przewieźli na komisariat. Okazało się, że w krwi mężczyzny jest 1,6 promila alkoholu.

Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) jest przestępstwem.. Kierowca może otrzymać od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dziennie może wynosić od 10 do 2000 zł. Jazda w stanie nietrzeźwości wiązać się może również z ograniczeniem wolności do maksymalnie 2 lat a także odebraniem na minimum 3 lata prawa jazdy. Poza grzywną trzeba się także liczyć z karą pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, która może wynosić od 5 tys. do 60 tys. złotych. Kierowca otrzymuje także 15 punktów karnych