W środę (25.10) odwiedziliśmy cmentarz komunalny w Andrychowie. Spotkaliśmy tam osobę o wyjątkowo szerokiej wiedzy na temat historii obiektów sakralnych ale i całego regionu czyli Ewelinę Prus- Bizoń, która od kilkunastu lat uczy młodzież w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej- Curie w Andrychowie, ale również jest zasłużoną dla lokalnej społeczności działaczką organizując m.in. kwesty, z których fundusze w całości przekazywane są na renowację zabytkowych nagrobków. Zapraszamy na materiał, którego głównymi bohaterami są historia i sztuka.

Czy cmentarz komunalny w Andrychowie przy ul. Beskidzkiej był pierwszym cmentarzem? nie. Był… czwartym.

Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami!

A… Jeszcze jedno- Od kilku lat odbywają się na terenie cmentarza dwie oddzielne zbiórki.

Pierwszą prowadzi Towarzystwo miłośników Andrychowa oraz Harcerze i to właśnie 23 kwesta organizowana m.in. przez Ewelinę Prus- Bizoń. Pieniądze zebrane w tej kweście są w 100% wykorzystywane na działalność związaną z renowacją zabytkowych pomników.

Druga kwesta to z kolei zbiórka publiczna, którą organizuje fundacja „Niezłomni” ze Szczecina i w jej imieniu kwestuje związek strzelecki „Strzelec”. Pieniądze z tej kwesty trafiają do fundacji „Niezłomni”.

A jeżeli chcecie wesprzeć działalność TMA oraz Harcerzy możecie im wpłacać pieniądze na konto:  15 8110 0000 2001 0000 0680 0002  

Towarzystwo Miłośników Andrychowa ul. Krakowska 69 34-120 Andrychów