Rynek pracy w Andrychowie i okolicach jest mocno zdominowany przez strefę przemysłową, różnego rodzaju magazyny, fabryki i zakłady produkcyjne. Firmy te prężnie się rozwijają i co rusz poszukują nowych pracowników, bardzo często na stanowiska, które wymagają wykształcenia technicznego lub doświadczenia w branży.

W strefach przemysłowych kobiety często borykają się z ograniczoną liczbą alternatywnych opcji zatrudnienia. Dominacja tradycyjnie męskich sektorów, takich jak produkcja czy inżynieria, sprawia, że kobiety napotykają trudności w znalezieniu różnorodnych ścieżek kariery.

Rzadko się zdarza, żeby kobieta posiadała odpowiednie kwalifikacje czy umiejętności aby przejść proces rekrutacyjny i pokonać męską konkurencję. Stanowiska administracyjne, obszar HR czy marketingu, które mogą być bardziej dostępne dla kobiet, często są w mniejszości w porównaniu do tradycyjnych stanowisk związanych z produkcją.

Wiele kobiet skarży się na to, że nawet jeśli pojawiają się oferty pracy spoza obszaru przemysłowego, kandydatów jest tak wielu, że ciężko przebić się przez chętnych na dane stanowisko.

Sprawdziliśmy jak to wygląda na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach i już po otwarciu listy dostępnych stanowisk tylko 4 na 10 ofert to te dla kobiet.

Jakie macie doświadczenia z rynkiem pracy dla kobiet w regionie? Podzielcie się w komentarzach