Przejdź do treści

Jan Paweł II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej — pamiętamy jego związek z sanktuarium

106. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II – Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaria Zebrzydowska

W 2020 roku, w setną rocznicę urodzin, św. Jan Paweł II został oficjalnie ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wręczono podczas odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 16 sierpnia 2020 roku. Było to ukoronowanie starań samorządu i mieszkańców, którzy chcieli w szczególny sposób zaakcentować duchową więź Karola Wojtyły z tym miejscem.

Karol Wojtyła odwiedzał kalwaryjskie sanktuarium od najmłodszych lat — najpierw z ojcem, potem jako kapłan, biskup, kardynał, a w końcu jako papież. Kalwaria Zebrzydowska, z bazyliką i dróżkami, była dla niego wyjątkowo bliska; tutaj się modlił, podejmował ważne decyzje i zawierzał Matce Bożej sprawy Kościoła i Ojczyzny. Wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie, mówiąc: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”.

Bliskie miejsce w jego drodze duchowej

Jednym z ważnych wydarzeń związanych z Kalwarią było sprawowanie przez Jana Pawła II ostatniej mszy na polskiej ziemi podczas pielgrzymki w 2002 roku właśnie w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dziś z wdzięcznością wspominamy św. Jana Pawła II jako człowieka wiary, pokoju, odwagi i troski o drugiego człowieka. Jego nauczanie oraz duchowe dziedzictwo wciąż stanowią istotny element tożsamości społeczności i historii Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pamiętamy.

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu