Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił dodatkowy konkurs ofert dotyczący leczenia ogólnostomatologicznego na terenie gminy Andrychów. To ważna informacja szczególnie dla mieszkańców Targanic, gdzie od blisko dwóch miesięcy trwa walka o przywrócenie kontraktu na leczenie stomatologiczne dla dorosłych.
Postępowanie zostało ogłoszone 15 maja 2026 roku. Oferty można składać do 29 maja, natomiast otwarcie ofert zaplanowano na 2 czerwca. Konkurs dotyczy świadczeń ogólnostomatologicznych realizowanych w gminie Andrychów. Wartość zamówienia na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2026 roku wynosi maksymalnie 89 343,90 zł. Umowa ma obowiązywać do 30 kwietnia 2031 roku.
O sprawie od dłuższego czasu mówi radny Rady Miejskiej w Andrychowie i sołtys Targanic Sławomir Jończy. Jak podkreśla, to efekt wielu działań i interwencji prowadzonych w różnych instytucjach.
– Niezmiernie cieszę się, że został ogłoszony przez NFZ dodatkowy konkurs na leczenie ogólnostomatologiczne w gminie Andrychów. Od marca jako sołtys Sołectwa Targanice i radny Rady Miejskiej w Andrychowie walczę o przywrócenie kontraktu na leczenie stomatologiczne osób dorosłych w Ośrodku Zdrowia w Targanicach. Ten konkurs to właśnie szansa na to – mówi Sławomir Jończy.
Jak przypomina radny, to już drugi dodatkowy konkurs ogłoszony przez NFZ. Poprzednie postępowanie wygrała firma z Krakowa, która uruchomiła gabinet w szkole w Sułkowicach-Bolęcinie.
– Mimo to nie poddałem się i szczęśliwie jest drugi dodatkowy konkurs. Szereg pism kierowanych do NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta, kontakty z Urzędem Wojewódzkim, rozmowy z wieloma osobami i udało się doprowadzić do kolejnego konkursu – dodaje.
Radny podziękował również przewodniczącej Rady Miejskiej w Andrychowie Ewelinie Szypule za wsparcie prawne w sprawie.
– Pragnę bardzo podziękować za pomoc prawną Przewodniczącej Rady Miejskiej pani Ewelinie Szypule, która pomaga w tej kwestii od samego początku. Proszę wszystkich o trzymanie kciuków aby rozstrzygnięcie konkursu było pomyślne dla Ośrodka Zdrowia w Targanicach – podkreśla.
Z dokumentów opublikowanych przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ wynika, że rozstrzygnięcie konkursu ma zostać ogłoszone 23 czerwca 2026 roku.
