Przejdź do treści

Kazimierz Noworyta odznaczony tytułem „Zasłużony dla Sportu Trzebińskiego”

Kazimierz Andrzej Noworyta — wieloletni trener i działacz, współzałożyciel i prezes Parafialnego Klubu Sportowego „Opoka” Trzebinia, a zarazem jeden z najważniejszych popularyzatorów tenisa stołowego w regionie — otrzymał medal „Zasłużony dla Sportu Trzebińskiego”. Odznaczenie wręczył mu burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk podczas obchodów 25-lecia klubu. Noworyta jest czwartą osobą wyróżnioną tym tytułem.

Uroczystość przebiegała w atmosferze podziękowań, gratulacji i emocji. Przemówienia podkreślały, że trudno opisać historię tenisa stołowego w mieście bez nazwiska Noworyty, którego życie od dekad związane jest ze sportem i wychowaniem młodzieży.

Znany z skromności i pracowitości, Noworyta od najmłodszych lat był aktywny sportowo — uprawiał lekką atletykę, piłkę nożną, tenis stołowy oraz próbował sił w judo. Tenis stołowy odkrył już w szkolnych latach, obserwując starszych kolegów i szybko rozwijając pasję, która stała się jego życiową drogą.

Droga zawodowa i powstanie „Opoki”

Zawodowo związany był z Kopalnią Węgla Kamiennego Siersza, równocześnie kontynuując działalność sportową: grał w piłkę nożną w Górniku Siersza, startował w zawodach lekkoatletycznych i reprezentował kluby LZS Luszowice oraz LZS Płaza. Później zakładał sekcję tenisa stołowego przy Górniku Siersza.

Przełom nastąpił w 2000 roku, gdy z jego inicjatywy powstał Parafialny Klub Sportowy „Opoka” Trzebinia. Noworyta pełnił w nim funkcje trenera, kierownika drużyny, a następnie długoletniego prezesa, prowadząc klub do największych osiągnięć.

Najważniejszy sukces klubu przypadł na 2007 rok — po awansie do ekstraklasy drużyna sięgnęła po brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów. Zawodnicy „Opoki” zdobywali także tytuły mistrzów Polski, medale krajowych mistrzostw oraz triumfowali w Pucharze Polski. Klub stał się rozpoznawalną marką nie tylko w Małopolsce, ale i w całym kraju.

Wychowawca i popularyzator

Noworyta był nie tylko trenerem i działaczem — przede wszystkim pełnił rolę wychowawcy, przez dekady formując kolejne pokolenia zawodników. Przekazywał im nie tylko technikę gry, lecz także systematyczność, odpowiedzialność, szacunek i wiarę we własne możliwości.

Istotny był też jego wkład w popularyzację tenisa stołowego: organizował turnieje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i środowisk biznesowych oraz współpracował z samorządami, szkołami i organizacjami społecznymi. Dzięki jego inicjatywom Trzebinia gościła transmisje telewizyjne meczów ekstraklasy, a „Opoka” była jednym z pierwszych klubów w Polsce, które transmitowały mecze ligowe w internecie.

Aktywność społeczna i inne pasje

Działalność Noworyty wykraczała poza sport — angażował się społecznie, działał w strukturach Małopolskiego Związku Tenisa Stołowego oraz był członkiem Rady Sołeckiej Czyżówki. Jego drugą pasją jest pszczelarstwo, którym zajmuje się z dużym zaangażowaniem.

Działalność i zasługi Noworyty doceniono licznymi odznaczeniami — otrzymał wyróżnienia m.in. od Ministra Sportu i Turystyki, Prezydenta RP, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz władz Powiatu Chrzanowskiego. Został również uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”.

Medal „Zasłużony dla Sportu Trzebińskiego” był kolejnym wyrazem uznania dla jego wieloletniej pracy na rzecz sportu i społeczności lokalnej, wręczonym w czasie jubileuszowego spotkania, które zgromadziło licznych sympatyków i współpracowników.

Źródło: trzebinia.pl

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu