W sobotę, 16 maja, Kęty ponownie włączą się w Noc Muzeów. Mieszkańcy i goście będą mogli bezpłatnie odwiedzić kilka miejsc związanych z historią miasta, regionu, wojska oraz lokalnego dziedzictwa. Wydarzenia zaplanowano w różnych punktach Kęt, dlatego tegoroczny program pozwoli spojrzeć na historię miasta z kilku perspektyw.
Najwięcej atrakcji przygotowano w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego przy Rynku 16. Od godziny 17:00 do 21:00 będzie można zwiedzać ekspozycję stałą. O godzinie 17:00 zaplanowano również otwarcie wystawy czasowej „Szkoła XX wieku”. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych – o 18:00 odbędzie się oprowadzanie dla dzieci w wieku przedszkolnym, a o 19:00 dla uczniów.
Ciekawie zapowiada się także wizyta w Izbie Pamięci im. Bohaterów Monte Cassino przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach. W godzinach od 17:00 do 19:00 ekspozycję będzie można zwiedzać z opiekunem izby, Bożeną Talagą-Krzysiak. Wystawa została wzbogacona o zbiory Marcina Dziubka, historyka i autora publikacji poświęconych historii regionalnej.
Na miłośników militariów czeka strzelnica „na Górce” przy ul. Krakowskiej 96, gdzie działa Grupa Operacyjna im. 3 Kompanii ON „Kęty”. Od 17:00 do 21:00 zwiedzający będą mogli zobaczyć salę tradycji, poznać opowieść o historii wojska i obejrzeć pokaz pojazdów wojskowych.
Do programu dołącza również Muzeum Matek Założycielek w klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Rajskiej 4. W godzinach od 18:00 do 21:00 będzie można zwiedzić muzeum oraz obejrzeć film „Pożyteczna miastu bł. Matka Celina Borzęcka”.
Kęcka Noc Muzeów to okazja, by zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie zawsze są pierwszym wyborem mieszkańców. W sobotni wieczór historia Kęt będzie dostępna bez biletów, za to z przewodnikami, opowieściami i atrakcjami dla różnych pokoleń.
