Przejdź do treści

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego obradował w powiecie gorlickim

Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego odbył się na Ziemi Gorlickiej. Powiat limanowski

21 maja 2026 r. w powiecie gorlickim odbyło się dwudniowe posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego. W spotkaniu uczestniczyli starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu z całego regionu, a także przedstawiciele administracji rządowej, w tym dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W obradach wziął udział również starosta limanowski Mieczysław Uryga.

Konwent był okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o najważniejszych wyzwaniach stojących przed samorządami oraz do wypracowywania wspólnych rozwiązań służących mieszkańcom lokalnych społeczności.

Otwarcia posiedzenia dokonał przewodniczący Konwentu, Józef Tomal, który podkreślił wagę współpracy między powiatami przy realizacji zadań publicznych.

Główne tematy obrad

Jednym z pierwszych punktów programu była prezentacja powiatu gorlickiego przedstawiona przez starostę Mirosława Waląga, poświęcona potencjałowi regionu i podejmowanym inicjatywom na rzecz rozwoju lokalnego.

Przedstawiono również bieżącą działalność Zarządu Związku Powiatów Polskich; referat w tej sprawie wygłosił Andrzej Potępa, starosta brzeski i członek zarządu ZPP. Istotnym elementem dyskusji była współpraca między administracją rządową a samorządową w zakresie gospodarowania mieniem Skarbu Państwa — temat omówiła Iwona Stąsiek, dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości MUW.

W trakcie obrad szeroko poruszono kwestie pieczy zastępczej i pomocy społecznej. Ryszard Jaworski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW, przedstawił aktualne wyzwania systemowe oraz możliwości wsparcia ze strony administracji rządowej. Samorządowcy rozmawiali o potrzebach rodzin zastępczych, organizacji systemu wsparcia oraz o narastających problemach społecznych dotykających powiaty.

Dużą część obrad poświęcono realizacji programów infrastrukturalnych. Sławomir Dyl, dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW, omówił postępy w realizacji Funduszu Dróg Samorządowych oraz programów odbudowy po osuwiskach i powodzi.

Uczestnicy otrzymali także informację o stanie oceny wniosków złożonych w ramach programów OLiOC, w tym o aktualnym etapie prac oraz założeniach dalszej realizacji i możliwych kierunkach wsparcia w kolejnych naborach.

Organizacja Konwentu w powiecie gorlickim została odebrana jako wyróżnienie dla regionu i dobra okazja do promocji Ziemi Gorlickiej jako miejsca sprzyjającego współpracy, dialogowi i rozwojowi samorządowemu.

Dwudniowe spotkanie miało na celu nie tylko wymianę doświadczeń, lecz także wypracowanie wspólnych rozwiązań, które pomogą sprostać wyzwaniom stojącym przed małopolskimi samorządami.

źr./foto. Powiat Gorlicki

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu