Od kilku tygodni słyszymy o poważnych zachorowaniach na Legioneloze- chorobę układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella pneumophila.

Pierwsze przypadki odkryto na Podkarpaciu, a ostatnio nawet w Małopolsce.

Czy są powody do obaw?

Legioneloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). 

Zapytaliśmy prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie o stan wody dostarczanej mieszkańcom. Prezes uspokaja:

“Legionella namnaża się w ciepłej wodzie. My dostarczamy wodę zimną.Nasza woda jest dostarczana bezpieczna, bez żadnych bakterii w tym bez Legionelli.”

Nie ma więc powodów do obaw. Całe zamieszanie wywołały bardzo wysokie temperatury, jakie utrzymywały się przez ostatnie dni. Teraz sytuacja powinna się ustabilizować.