Przejdź do treści

Mieszkańcy biednieją, a wiceburmistrz chce podnieść opłaty. Tak wygląda polityka Andrychowa

Kolejny raz mieszkańcy gminy Andrychów mieli sięgnąć głębiej do własnych kieszeni. Burmistrz Beata Smolec zaproponowała podwyżkę opłat za odbiór odpadów oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych o ponad 50 procent. Wszystko w czasie, gdy wielu mieszkańców już dziś mierzy się z rosnącymi kosztami życia i coraz większymi problemami finansowymi.

Propozycja nie przeszła jednak przez Radę Miejską w Andrychowie. Radni, w tym koalicja skupiona wokół Eweliny Szypuły i Tomasza Żaka, odrzucili projekt podwyżki.

Szczególnie bulwersujące są słowa wiceburmistrza Aleksandra Kasperka, który przyznał, że mieszkańcy wielu miejsc w gminie nie mają co liczyć na kanalizację. Zamiast inwestycji, konkretnych działań i realnych rozwiązań pojawia się więc próba przerzucenia coraz większych kosztów na mieszkańców.

Mieszkańcy mają prawo pytać: czyje interesy są dziś naprawdę reprezentowane?

Wiceburmistrz Aleksander Kasperek na każdej sesji powtarza, że słucha mieszkańców. Wypadałoby jednak zapytać: których mieszkańców? Bo trudno uznać za wsłuchiwanie się w głos ludzi propozycję tak dużej podwyżki w sytuacji, gdy część gminy nadal czeka na podstawową infrastrukturę.

Warto też przypomnieć postawę radnego Jakuba Guzdka. W poprzedniej kadencji deklarował, że sprzeciwia się podwyżkom i nowym opłatom. Dziś regularnie popiera wzrost podatków oraz kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Trudno nie zauważyć, że zmiana stanowiska nastąpiła po otrzymaniu przez niego pracy w spółce podległej burmistrz, gdzie zarabia dziesiątki tysięcy złotych rocznie.

Radny Jakub Guzdek
Mam 26 lat, jestem absolwentem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji, specjalność: administracja samorządowa, Uniwersytetu im. KEN w Krakowie. Od wielu lat jestem członkiem PiS oraz asystentem Społecznym Posła Filipa Kaczyńskiego. W Radzie Miejskiej pełnię funkcję Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Organizacyjno-Regulaminowych.

Drodzy mieszkańcy,
Przez ostatnią kadencję miałem zaszczyt służyć Wam jako radny. Dziękuję za zaufanie i za możliwość pracy nad rozwojem Naszej Małej Ojczyzny. Od początku pracy w Radzie Miejskiej, moim priorytetem jest wsłuchiwanie się w Wasze potrzeby i pomaganie Wam. Zawsze aktywnie angażuję się w rozwiązywanie Waszych problemów.

  • Za każdym razem głosowałem przeciw podnoszeniu podatków. Przygotowałem dwa projekty uchwał, które skutecznie doprowadziły do zniesienia bardzo wysokiego podatku od stodół,
  • W trakcie sesji Rady Miejskiej aktywnie przedstawiałem Wasze postulaty,
  • Składałem liczne wnioski, zapytania i interpelacje, które pomogły rozwiązać Wasze problemy,
  • Aktywnie walczyłem o budowy dróg, chodników, remonty szkół czy poprawę oświetlania ulicznego oraz wiele innych Waszych spraw,
  • Wraz z Panem Posłem Filipem Kaczyńskim udało nam się skutecznie pozyskiwać dotacje na inwestycje w gminie.

Jednak nie wszystko się udało, bardzo dużo rzeczy wymaga zmiany w Naszej gminie. Mamy przed sobą bardzo dużo pracy i wyzwań. Uważam, że nie powinno być tych „lepszych” i tych „gorszych”, bo gmina to dom każdego mieszkańca. Jak mówił Św. Jan Paweł II: „Cały czas toczy się gra o to czy władza jest dla człowieka” i takie jest motto mojego działania w Radzie, żeby po prostu pomagać mieszkańcom. Mój program piszecie Wy, podczas licznych rozmów ze mną. Dzięki tym rozmowom wiem, jakie są Wasze potrzeby i ile jest jeszcze do zrobienia w Naszej gminie. Zawsze możecie na mnie liczyć. – czytamy na ulotce sprzed kilku lat

Czy samorząd, który nie potrafi zapewnić mieszkańcom podstawowej infrastruktury, ma moralne prawo coraz głębiej sięgać do ich kieszeni?

Zdjęcie: FB Jakub Guzdek/Aleksander Kasperek

Avatar autora: Dawid Kierczak

Dawid Kierczak

Rodowity andrychowianin, który od ponad dekady konsekwentnie zajmuje się dziennikarstwem lokalnym. W swojej pracy chętnie sięga po tematy niewygodne, zwracając uwagę na niespójności, nierówności i zaniedbania, które zbyt często umykają publicznej debacie. Jego publikacje cechuje krytyczne spojrzenie na funkcjonowanie systemu oraz wyczulenie na społeczne absurdy. Po godzinach oddaje się swojej pasji do historii, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa okresu II wojny światowej. Równowagę między powagą tematów a codziennością odnajduje w świecie gier komputerowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu