Przejdź do treści

Mistrz Europy! Oskar Klimek kolejny raz triumfuje na arenie międzynarodowej

Pamiętacie tego 8-letniego chłopca z Andrychowa, o którym pisaliśmy, gdy zdobywał wicemistrzostwo Europy i już wtedy zachwycał sportową dojrzałością? Dziś Oskar Klimek ma 10 lat, uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie, bardzo dobrze się uczy i właśnie po raz kolejny udowodnił, że należy do ścisłej czołówki młodych karateków w Europie.

Mistrzostwa Europy WKB w Grecji

9 maja w greckiej Trikali odbyły się Mistrzostwa Europy WKB. Oskar przystępował do nich jako zawodnik z ogromnym bagażem doświadczeń, mimo bardzo młodego wieku. Co ważne, również tym razem otrzymał powołanie do kadry Polski, reprezentując kraj na jednej z najważniejszych imprez w swojej kategorii. Presja była niemała, ale młody andrychowianin poradził sobie znakomicie i obronił tytuł mistrza Europy.

Droga po złoto

Droga do kolejnego złota nie była łatwa. Oskar musiał zbić wagę, aby zmieścić się w limicie startowym. Dla 10-latka oznaczało to dietę i rezygnację z rzeczy, które dla wielu dzieci są codzienną przyjemnością – słodyczy, frytek czy ulubionych przekąsek. Dzięki wsparciu rodziców udało się przejść przez ten etap spokojnie. To pokazuje, że za medalami stoją nie tylko walki na macie, ale również dyscyplina, wyrzeczenia i sportowa świadomość.

Finałowa walka w Grecji była bardzo wymagająca. Oskar zmierzył się z zawodnikiem z Ukrainy, a pojedynek długo trzymał w napięciu. Przełom nastąpił w kluczowym momencie, kiedy młody karateka zdobył punkt, tzw. wazari. To dało mu przewagę nad rywalem i pozwoliło utrzymać prowadzenie do końca starcia. Chwilę później mógł cieszyć się z obrony tytułu mistrza Europy.

Warto zaznaczyć, że tegoroczny sukces w Grecji nie jest jedynym dużym osiągnięciem Oskara w ostatnim czasie. 11 kwietnia w Bielsku-Białej młody zawodnik wystartował w Mistrzostwach Polski WKB i zdobył tam tytuł mistrza Polski. Był to kolejny ważny etap w jego sportowym rozwoju oraz potwierdzenie, że 10-latek z Andrychowa świetnie radzi sobie nie tylko na arenie międzynarodowej, ale także w krajowej rywalizacji.

Wymagające treningi i sukcesy

Oskar trenuje karate od 5. roku życia. Od lat związany jest z Bielskim Klubem Karate Kyokushin, gdzie w klubowym rankingu zajmował pierwsze miejsce jako najlepszy zawodnik oraz karateka, który stoczył najwięcej walk. Przez lata rozwijał się pod okiem shihana Sławomira Dubiela, a od około pięciu lat trenuje również z sensejem Aleksem Dubielem. Dodatkowo korzysta z prywatnych treningów prowadzonych przez senseja Szymona Olpińskiego. O Oskarze pisaliśmy już wielokrotnie. Najpierw jako o młodym zawodniku z Andrychowa, który w wieku zaledwie 8 lat sięgał po sukcesy na arenie europejskiej. Później opisywaliśmy jego srebrny medal zdobyty podczas Pucharu Mistrzostw Europy w Leżajsku, gdzie występował jako członek reprezentacji Polski. W kwietniu 2025 roku informowaliśmy o jego triumfie podczas Mistrzostw Europy federacji IKA w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie jako 9-latek wygrał wszystkie cztery walki przed czasem, startując w kategorii 10–11 lat.

Kilka tygodni później Oskar znów dał o sobie znać. Podczas Mistrzostw Europy WKB w Esztergom na Węgrzech, w których uczestniczyło ponad 620 zawodników z 18 krajów, zdobył złoty medal. Następnie dołożył kolejne zwycięstwo podczas II Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Góry Kalwarii. Teraz, po sukcesach w Bielsku-Białej i Grecji, może dopisać do tej listy tytuł mistrza Polski oraz obronę tytułu mistrza Europy.

Przed młodym zawodnikiem jeszcze dwa mniejsze turnieje oraz wakacje. W jego przypadku trudno jednak mówić o pełnym odpoczynku od karate. Letnia przerwa będzie czasem treningów, przygotowań do jesiennego sezonu i udziału w obozie szkoleniowym. Oskar Klimek jest przykładem młodego sportowca, który już dziś łączy talent z pracowitością, ambicją i ogromnym wsparciem najbliższych. Ma dopiero 10 lat, uczy się w Szkole Podstawowej nr 2 w Andrychowie, a na swoim koncie ma już tytuły mistrza Polski i Europy. Wszystko wskazuje na to, że młody karateka dopiero się rozpędza.

Avatar autora: Dawid Kierczak

Dawid Kierczak

Rodowity andrychowianin, który od ponad dekady konsekwentnie zajmuje się dziennikarstwem lokalnym. W swojej pracy chętnie sięga po tematy niewygodne, zwracając uwagę na niespójności, nierówności i zaniedbania, które zbyt często umykają publicznej debacie. Jego publikacje cechuje krytyczne spojrzenie na funkcjonowanie systemu oraz wyczulenie na społeczne absurdy. Po godzinach oddaje się swojej pasji do historii, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa okresu II wojny światowej. Równowagę między powagą tematów a codziennością odnajduje w świecie gier komputerowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu