Uroczyste otwarcie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego (MuRo) Diecezji Bielsko-Żywieckiej odbyło się w czwartek (11.05) w drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej. Wizytowano też inne zabytki włączone do projektu.

Całość projektu Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego (MuRo) to pięć drewnianych kościółków w Nidku, Osieku, Grojcu i Polance Wielkiej oraz zabytkowy budynek dawnej szkoły w Starej Wsi

Beskidzkie Muzeum Rozproszone (MuRo) łączy w sobie pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi. Zgodnie z założeniami projektowymi kościół w Polance Wielkiej pełni funkcję skarbca. W kościele w Osieku można zapoznać się z funkcjonowaniem archiwum i biblioteki parafialnej w okresie staropolskim. W Nidku tematem dominującym jest powiązanie architektury drewnianej z podbeskidzką przyrodą i elementami ciesielskimi konstrukcji drewnianych kościołów. Z kolei we wnętrzu kościoła w Grojcu można zapoznać się z tajnikami historii muzyki Podbeskidzia, zwłaszcza tej związanej z życiem liturgicznym Kościoła. W budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi odtworzono dawne mieszkanie nauczyciela oraz wygląd sali lekcyjnej ze starymi ławkami szkolnymi oraz dawnymi pomocami naukowymi.Na otwarciu MuRo pojawił się m. in. wicepremier prof. Piotr Gliński oraz Bp Roman Pindel.

Foto: diecezja.bielsko.pl