Sytuacje, w których potrzebujemy dużo gotówki- święta, majówka, wyjazdy wakacyjne, to doskonałe okazje dla złodziei. Coraz częściej wykorzystują oni metodę na tzw “przewałkę”.

Funkcjonariusze policji ostrzegają. Złodzieje skupiają się na osobach, które akurat wypłacają pieniądze, czy to z placówek bankowych czy bankomatów. Cel złodziei idzie z pieniędzmi a oszuści zwracają mu uwagę na leżący na ziemi zwitek banknotów. Następnie dopytują niczego nieświadomego “szczęśliwego znalazcę” czy to jego pieniądze. Po chwili do rozmowy włączają osoby postronne, które współpracują z oszustem. Utrzymują one, że to ich pieniądze leżą na chodniku.

Celem szajki jest doprowadzenie do sytuacji, w której ofiara oszustwa pokazuje gotówkę, którą ma przy sobie. W trakcie tego całego zamieszania złodzieje najczęściej podmieniają pieniądze na fałszywe. Robią to tak sprawnie, że w pierwszej chwili okradana osoba jest przekonana, że na całej sytuacji zyskuje.

O procederze tym, nadal nie wie spora część społeczeństwa, co nagminnie wykorzystują złodzieje i oszuści. 

Nie dajmy się “wkręcić” w tego typu sytuacje. Co zrobić kiedy spotka nas coś takiego? Oddalamy się tak szybko jak to możliwe, a następnie dzwonimy pod numer alarmowy.