Policjanci z Oświęcimia zatrzymali 35-letnią kobietę oraz jej 41-letniego męża, którzy pod wpływem alkoholu sprawowali opiekę nad sześcioletnią córką. Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 11:00, podczas obchodu rejonu służbowego przez dzielnicowych.
Uwagę funkcjonariuszy zwróciła kobieta, która sadzała dziecko na tylnej kanapie samochodu, a następnie próbowała wsiąść za kierownicę. Policjanci zauważyli, że porusza się chwiejnym krokiem. Gdy podeszli bliżej, wyczuli od niej silną woń alkoholu.
W pojeździe znajdowała się jej 6-letnia córka. Po chwili na miejscu pojawił się również ojciec dziecka, 41-letni mężczyzna, który także był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała 2,3 promila alkoholu w organizmie, natomiast jej mąż 0,9 promila.
Oboje rodzice zostali zatrzymani. Dziewczynka trafiła pod opiekę członków rodziny. Policjanci wszczęli postępowanie w związku z podejrzeniem narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Za takie przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Materiały dotyczące sprawy zostaną przekazane również do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Policja skieruje także odrębne wnioski do komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.
Funkcjonariusze apelują, by reagować na przypadki zaniedbania dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia należy niezwłocznie kontaktować się z numerem alarmowym 112.
