14 czerwca, po głównych obchodach rocznicowych, odbędzie się uroczyste otwarcie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum. Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci będą korzystać z parkingu, który znajduje się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.
Zobacz punkt dojazdu na mapie:
▪️Koordynaty GPS▪️
50°01’47.2″N 19°12’17.3”E
50.029763, 19.204816
W tym miejscu rozpoczynać się będzie zwiedzanie Muzeum. Odwiedzający przechodzić będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracać do budynku po wizycie, osobnymi przejściami podziemnymi.🔁
W związku z utworzeniem centrum zmieni się droga dojazdowa do Muzeum. Sugerujemy od 15 czerwca wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów (DW 933)
Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz 🅿️parking dla 🚌autokarów i 🚙samochodów osobowych wraz z przechowalnią 🛅bagażu i 🚾toaletami.
Obok Centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy 🏨hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.
Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek,🧱 w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.
– Nowe Centrum Obsługi powstało w historycznym budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób ♿️niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
Inwestycje te realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014‑2020, wsparciu Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych Muzeum.
______________________
źródło: auschwitz.org
ℹ️ Pozostałe Parkingi w pobliżu Miejsca Pamięci❗️
Niezależnie od nowego centrum obsługi, funkcjonować będą nadal 2 prywatne parkingi:
🅿️▪️> przy pasażu handlowym
ul. Stanisławy Leszczyńskiej 12
🅿️▪️> przy Hotelu Imperiale
ul. Stanisławy Leszczyńskiej 16
Dystans pomiędzy powyższymi parkingami a nowym Centrum Obsługi Odwiedzających – oficjalnym wejściem na teren Muzeum to ok. 1200 m🚶