W Narożnikach odbyły się gminne uroczystości z okazji Dnia Strażaka, podczas których podsumowano doroczną służbę strażacką, dziękowano druhom i wyróżniono osoby zasłużone dla ochrony przeciwpożarowej. Najważniejszym punktem było przyznanie Złotego Medalu za Zasługi dla Pożarnictwa Teresie Kruk, która pełni funkcję inspektora ds. wojskowych, obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Radgoszcz — odznaczenie przyznano za wieloletnie zaangażowanie i wsparcie rozwoju jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie. Ponadto podczas apelu wręczono szereg innych odznaczeń i medali dla wyróżniających się druhów i druhen.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy w Narożnikach, sprawowana wspólnie przez proboszczów z parafii z terenu gminy: ks. Krzysztofa Ciebienia (parafia św. Kazimierza w Radgoszczy), ks. Andrzeja Nowaka (parafia Matki Bożej Królowej w Radgoszczy-Krzywdzie) oraz ks. Grzegorza Franczyka (parafia św. Józefa w Luszowicach).
Po nabożeństwie poczty sztandarowe i pododdziały strażackie przemaszerowały na plac, gdzie odbył się uroczysty apel. Dowództwo uroczystości sprawował dh Jarosław Motyka, który złożył meldunek Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Województwa Małopolskiego, dh. Ryszardowi Pikulowi.
Uczestnicy uroczystości i podziękowania
W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu i służb: wicestarosta dąbrowski Krzysztof Bryk, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP i członek Zarządu Powiatu Kamil Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Kamil Nowak, wójt gminy Andrzej Fijał, komendant gminny ZOSP RP i przewodniczący Rady Gminy dh Michał Wolak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marek Bator, komendant powiatowy policji insp. Robert Michałek, sołtys Radgoszcz III Jacek Wolak oraz przedstawiciele Zarządu Gminnego ZOSP RP, lokalni samorządowcy i mieszkańcy.
Szczególne słowa uznania padły pod adresem licznie przybyłych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych — ich udział potwierdził, że wartości związane ze służbą, odpowiedzialnością i tradycją strażacką są przekazywane młodszym pokoleniom.
Organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim druhnom i druhom, pocztom sztandarowym, młodzieży, mieszkańcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg obchodów.
Niech św. Florian czuwa nad wszystkimi strażakami.
Fot. Artur Wałaszek
Źródło: radgoszcz.pl
