Przejdź do treści

Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka i przekazanie nowego wozu w Słopnicach

Międzynarodowy Dzień Strażaka, przypadający 4 maja w dniu wspomnienia św. Floriana, w gminie Słopnice został uczczony 10 maja. W uroczystościach wzięli udział druhowie z OSP Słopnice Dolne i OSP Słopnice Górne oraz delegacja Dobrovoľný Hasičský Zbor Chlebnice z partnerskiej gminy Chlebnice na Słowacji.

Obchody rozpoczęła msza św. w parafialnym kościele pw. N.M.P. Częstochowskiej w Słopnicach Górnych. Eucharystię w intencji strażaków, ich rodzin oraz pamięci zasłużonych i zmarłych druhów koncelebrowali miejscowy proboszcz ks. Sławomir Korus, ks. Stanisław Kumiega, ks. Ryszard Kochanowicz z Zalesia oraz ks. Jan Gniewek z Słopnic Dolnych. Po mszy poświęcono nowy samochód ratowniczy, a przy dźwiękach orkiestry dętej Wiolin pod batutą Wincentego Curzydło uczestnicy przemaszerowali na plac przed remizą OSP Słopnice Górne. Ceremonię oficjalną, w tym meldunek, prowadził druh Władysław Ślazyk.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. st. bryg. Tomasz Pawlik – Komendant Powiatowy PSP w Limanowej, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Grzegorz Janczy, wójt gminy i jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Adam Sołtys, sekretarz gminy Anna Strug, skarbnik i radny powiatowy Jan Więcek oraz radni Rady Gminy Słopnice.

Szczególnym punktem uroczystości było oficjalne przekazanie nowego lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego Ford Ranger dla OSP Słopnice Górne. Wójt oraz wiceprezes jednostki Paweł Ślazyk przekazali kluczyki zastępcy naczelnika Michałowi Bugajskiemu i kierowcy Tadeuszowi Grucelowi. Samochód typu SLRr, wyprodukowany w 2025 roku, wyposażony jest w silnik wysokoprężny o mocy 170 KM, manualną skrzynię biegów oraz napęd 4×4 z reduktorem i blokadą tylnego mechanizmu różnicowego, co poprawia jego zdolności w trudnym terenie. Pojazd ma pięcioosobową kabinę, zabudowę typu hard-top oraz dodatkowe wyposażenie takie jak oświetlenie LED, wyciągarka, hak holowniczy, bagażnik dachowy i radiotelefon.

Zakup nowego wozu został zrealizowany dzięki wsparciu Samorządu Gminy Słopnice, który dofinansował jego zakup, wzmacniając tym samym gotowość i możliwości operacyjne lokalnych jednostek OSP.

W trakcie obchodów wiceprezes OSP Słopnice Górne druh Paweł Ślazyk podziękował za współpracę i wsparcie, ze szczególnym wyróżnieniem dla osób i instytucji, które przyczyniły się do przekazania nowego samochodu. Zwrócił także uwagę na rolę kooperacji samorządu i strażaków w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców.

Odznaczenia i wyróżnienia

Podczas uroczystości wójt złożył strażakom życzenia z okazji ich święta, a prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Grzegorz Janczy wręczył medale i odznaki zasłużonym druhom.

  • Dh Kazimierz Kwiatkowski (OSP Słopnice Górne) – Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Sylwester Ubik (OSP Słopnice Dolne) – Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Paweł Ślazyk (OSP Słopnice Górne) – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Grzegorz Banach (OSP Słopnice Dolne) – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Maciej Ślazyk (OSP Słopnice Dolne) – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Krzysztof Dębski (OSP Słopnice Górne) – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Arkadiusz Szczecina (OSP Słopnice Dolne) – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Paweł Wikar (OSP Słopnice Dolne) – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Dh Janusz Wikar (OSP Słopnice Górne) – Odznaka „Strażak Wzorowy”,
  • Dh Michał Kaim (OSP Słopnice Dolne) – Odznaka „Strażak Wzorowy”,
  • Dh Jakub Franczyk (OSP Słopnice Dolne) – Odznaka „Strażak Wzorowy”.

Na zakończenie wydarzenia przekazano szczere podziękowania i życzenia wszystkim druhom za codzienną gotowość do działania, poświęcenie oraz aktywny udział w życiu lokalnej społeczności.

W imieniu własnym oraz całej społeczności Gminy Słopnice wszystkim Druhom życzę dużo zdrowia, spełnienia planów i zamierzeń oraz powodzenia w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackich powinności. Dziękuję również za wszystkie cenne inicjatywy na rzecz mieszkańców oraz zaangażowanie w organizację lokalnych wydarzeń.

Wójt Gminy Słopnice
Adam Sołtys

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu