Przejdź do treści

Obywatel Ukrainy zatrzymany w Polance Wielkiej. Policja wszczęła procedurę deportacyjną

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, wobec którego wszczęto procedurę zmierzającą do wydalenia z terytorium Polski. Powodem były wcześniejsze konflikty mężczyzny z prawem, w tym skazanie za przestępstwo drogowe oraz liczne wykroczenia.

Jak informuje oświęcimska policja, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego ustalili, że na terenie Polanki Wielkiej przebywa 24-letni cudzoziemiec, który w przeszłości dopuścił się naruszeń polskiego prawa. Mężczyzna był karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, a także odpowiadał za wykroczenia drogowe popełnione między innymi w Polance Wielkiej, Oświęcimiu i Krakowie.

Do zatrzymania doszło we wtorek, 26 maja. Następnie obywatel Ukrainy został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej wraz z wnioskiem o wydanie decyzji zobowiązującej go do powrotu do kraju pochodzenia. Sprawą zajmą się strażnicy graniczni z Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu, działającej w ramach Placówki Straży Granicznej w Krakowie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Postępowanie administracyjne prowadzone przez Straż Graniczną ma ustalić, czy zachodzą przesłanki do wydania decyzji nakazującej cudzoziemcowi opuszczenie Polski.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach osoby spoza Polski, które dopuszczają się przestępstw na terenie kraju, muszą liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale również z możliwością wszczęcia procedury deportacyjnej. Dotyczy to sytuacji, w których ich dalszy pobyt może zostać uznany za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze podkreślają, że każdy, niezależnie od obywatelstwa, ma obowiązek przestrzegania polskiego prawa. W przypadku osób notorycznie łamiących przepisy podejmowane są działania mające na celu ich wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Avatar autora: Dawid Kierczak

Dawid Kierczak

Rodowity andrychowianin, który od ponad dekady konsekwentnie zajmuje się dziennikarstwem lokalnym. W swojej pracy chętnie sięga po tematy niewygodne, zwracając uwagę na niespójności, nierówności i zaniedbania, które zbyt często umykają publicznej debacie. Jego publikacje cechuje krytyczne spojrzenie na funkcjonowanie systemu oraz wyczulenie na społeczne absurdy. Po godzinach oddaje się swojej pasji do historii, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa okresu II wojny światowej. Równowagę między powagą tematów a codziennością odnajduje w świecie gier komputerowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu