Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, wobec którego wszczęto procedurę zmierzającą do wydalenia z terytorium Polski. Powodem były wcześniejsze konflikty mężczyzny z prawem, w tym skazanie za przestępstwo drogowe oraz liczne wykroczenia.
Jak informuje oświęcimska policja, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego ustalili, że na terenie Polanki Wielkiej przebywa 24-letni cudzoziemiec, który w przeszłości dopuścił się naruszeń polskiego prawa. Mężczyzna był karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, a także odpowiadał za wykroczenia drogowe popełnione między innymi w Polance Wielkiej, Oświęcimiu i Krakowie.
Do zatrzymania doszło we wtorek, 26 maja. Następnie obywatel Ukrainy został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej wraz z wnioskiem o wydanie decyzji zobowiązującej go do powrotu do kraju pochodzenia. Sprawą zajmą się strażnicy graniczni z Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu, działającej w ramach Placówki Straży Granicznej w Krakowie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Postępowanie administracyjne prowadzone przez Straż Graniczną ma ustalić, czy zachodzą przesłanki do wydania decyzji nakazującej cudzoziemcowi opuszczenie Polski.
Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach osoby spoza Polski, które dopuszczają się przestępstw na terenie kraju, muszą liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale również z możliwością wszczęcia procedury deportacyjnej. Dotyczy to sytuacji, w których ich dalszy pobyt może zostać uznany za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze podkreślają, że każdy, niezależnie od obywatelstwa, ma obowiązek przestrzegania polskiego prawa. W przypadku osób notorycznie łamiących przepisy podejmowane są działania mające na celu ich wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
