To był wyjątkowy dzień dla strażaków z całego powiatu wadowickiego. Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka 2026, które odbyły się w sobotę 30 maja na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, wręczono liczne odznaczenia i awanse, a także uroczyście pożegnano st. bryg. Pawła Kwarciaka, który po 34 latach służby zakończył swoją zawodową drogę w Państwowej Straży Pożarnej.

W uroczystości uczestniczyli strażacy PSP i OSP z całego powiatu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Oprawę wydarzenia zapewniła orkiestra dęta połączonych jednostek OSP Chocznia i OSP Klecza.


Oficjalna część rozpoczęła się od złożenia meldunku Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP st. bryg. Przemysławowi Przęczkowi. Następnie odbył się przegląd pododdziałów oraz uroczyste podniesienie flagi państwowej.



Odznaczeni za służbę i działalność społeczną
Podczas apelu wręczono szereg odznaczeń państwowych, resortowych oraz związkowych.
Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
- bryg. Jarosław Jończy
- st. ogn. Piotr Gracjasz
Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
- kpt. Przemysław Wróbel
- asp. Bartłomiej Bizoń
- st. ogn. Łukasz Bereta
- st. ogn. Aneta Rąpel
- st. ogn. Piotr Stopa
- Bartosz Kaliński
Odznaka Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”
- dh st. asp. Tadeusz Dębski
- dh Marek Antos
- dh Jacek Curzydło
- dh Marek Długopolski
- dh Józef Fary
- dh Andrzej Jaskiernia
- dh Stanisław Moskała
- dh Jerzy Pamuła
- dh Czesław Wojewodzic
Złoty Znak Związku OSP RP
- dh Tadeusz Chrostek
- dh st. asp. w st. spocz. Kazimierz Gurdek
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza
- dh Jan Czaicki
- dh st. ogn. w st. spocz. Franciszek Opyrchał
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- st. ogn. Damian Banaszak
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- kpt. Kamil Guguła
- dh Krzysztof Putek
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- mł. bryg. Łukasz Walczak
- st. ogn. Łukasz Bereta
- dh Michał Pietrzak
- dh Paweł Kurek
Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Wadowickiego”
- dh st. bryg. Paweł Kwarciak
- dh Mieczysław Byrski
- dh Mieczysław Mędrysa
- dh Józef Michalec
- dh Lesław Młynarski
- dh Wiesław Nędza
Srebrna Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Wadowickiego”
- dh asp. sztab. Krzysztof Kobielus
- dh Grzegorz Antos
- dh Ryszard Monica
- dh Ryszard Pietera
- dh Jerzy Ziemba
Strażacy otrzymali awanse
Podczas obchodów wręczono również akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Do stopnia brygadiera
- mł. bryg. Bartłomiej Kowalski
Do stopnia kapitana
- mł. kpt. Przemysław Wróbel
Do stopnia aspiranta sztabowego
- st. asp. Wojciech Dragan
- st. asp. Andrzej Góra
Do stopnia starszego aspiranta
- asp. Mikołaj Kierczak
Do stopnia starszego ogniomistrza
- ogn. Łukasz Bereta
- ogn. Janusz Guzdek
- ogn. Andrzej Moskała
- ogn. Sebastian Szczurkowski
Podziękowania dla jednostek OSP
W ramach obchodów wyróżniono również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Wadowice. Podziękowania otrzymali druhowie z OSP Chocznia, OSP Gorzeń Dolny, OSP Jaroszowice, OSP Kaczyna, OSP Klecza, OSP Ponikiew, OSP Stanisław Górny, OSP Wadowice oraz OSP Wysoka.
Koniec strażackiej epoki w Wadowicach
Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie st. bryg. Pawła Kwarciaka. To postać doskonale znana w środowisku strażackim. Przez 34 lata służby związany był z Państwową Strażą Pożarną, a przez ostatnie 20 lat kierował Komendą Powiatową PSP w Wadowicach.
Podczas ceremonii komendant pożegnał się ze sztandarem jednostki. Symbolicznym zwieńczeniem jego służby było trzykrotne uderzenie w strażacki dzwon, co wywołało duże emocje wśród uczestników uroczystości.
Jednocześnie ogłoszono, że obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach powierzono st. bryg. Wojciechowi Grzybczykowi. Tym samym rozpoczął się nowy rozdział w historii wadowickiej straży pożarnej.
