9 maja 2026 r. przy remizie OSP Staszkówka odbyło się oficjalne powitanie i poświęcenie nowego średniego samochodu ratowniczo‑gaśniczego Renault MDB3. Pojazd trafił do jednostki, która od lat 70. XX w. pełni stałą służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności, i znacznie zwiększy jej możliwości operacyjne.
Droga do zakupu nowego wozu była wieloetapowa. Wcześniej gmina przeprowadziła kompleksową termomodernizację remizy i uporządkowała jej otoczenie – dopiero po zakończeniu tych prac możliwe było sfinalizowanie zakupu pojazdu.
Źródło dofinansowania i przebieg aplikacji
Przełom nastąpił w 2024 r., gdy Województwo Małopolskie ogłosiło program Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna. Chociaż program adresowany był głównie do jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo‑Gaśniczym, możliwe było także wsparcie jednostek planujących dołączenie do systemu. Gmina Moszczenica zgłosiła OSP Staszkówka do projektu, a dzięki współpracy samorządów i zaangażowaniu lokalnych władz uzyskano dofinansowanie.
Nowy wóz zbudowano na podwoziu Renault MDB3 z napędem 4×4 i zabudową firmy MOTO‑TRUCK. Jest napędzany silnikiem VOLVO o pojemności 7698 cm³ i mocy 210 kW, współpracującym z manualną skrzynią biegów. Dzięki możliwości załączania napędu na obie osie pojazd sprawdzi się zarówno na drogach, jak i w trudniejszym terenie.
Pojazd ma prawie 10 m długości, masę własną 6 435 kg oraz maksymalną prędkość 90 km/h. Spełnia normę emisji Euro VI‑E, co czyni go bardziej przyjaznym dla środowiska. Nowoczesna i ergonomiczna zabudowa oraz wyposażenie poprawią efektywność działań ratowniczo‑gaśniczych, likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zabezpieczania miejsc wypadków.
Całkowity koszt zakupu wyniósł 1 038 120 zł. Dzięki wsparciu środków europejskich w ramach programu pozyskano dofinansowanie w wysokości 674 778 zł, natomiast wkład własny Gminy Moszczenica to 363 342 zł.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele, a dalsza część odbyła się przy remizie. W wydarzeniu uczestniczyli druhowie OSP Staszkówka oraz delegacje z OSP Moszczenica, OSP Ciężkowice i OSP Wola Łużańska z pocztami sztandarowymi. Obecni byli także poseł Barbara Bartuś, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, starosta gorlicki Mirosław Waląg, przedstawiciele Zarządu Powiatowego OSP, radni gminy oraz wójt Jerzy Wałęga, którego działania przyczyniły się do realizacji inwestycji.
Nowy samochód to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców oraz istotne wsparcie dla druhów, dla których jest to ważny krok w dalszym rozwoju jednostki OSP Staszkówka.
Źródło: gminamoszczenica.eu
