Oświęcim zmienia się z roku na rok, a nowe inwestycje mieszkaniowe coraz mocniej wpływają na rozwój miasta. Powstają kolejne budynki, przybywa mieszkańców, a nowe osiedla stopniowo zapełniają się życiem. Jednym z miejsc, które rozwija się wyjątkowo dynamicznie, są Stare Stawy. To właśnie tam już wkrótce do użytku oddany zostanie kolejny budynek mieszkalny.
Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kończy budowę trzeciego budynku przy ul. Sadowej na osiedlu Stare Stawy. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu finansowym miasta. Mieszkania trafią do osób wyłonionych w naborze, które uczestniczyły w kosztach budowy lokali na poziomie 30 proc.
To kolejny etap rozwoju tej części Oświęcimia, gdzie systematycznie przybywa nowej zabudowy mieszkaniowej, zarówno miejskiej i deweloperskiej, jak i prywatnych domów jednorodzinnych.
Prezes OTBS Tyberiusz Kornas podkreśla, że zastosowany system pozwala zamieszkać w nowych lokalach na preferencyjnych warunkach. Jak zaznacza, koszty są znacznie niższe niż na rynku deweloperskim, a czynsze pozostają regulowane. Dodatkowo przez pierwszych pięć lat obowiązuje preferencyjne oprocentowanie na poziomie około 2 proc. To rozwiązanie, które ma realnie ułatwiać start mieszkaniowy wielu osobom.
Nowy budynek przy ul. Sadowej obejmuje 36 mieszkań. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania technologiczne. Najwięcej powstało lokali typu M-3 o powierzchni od 39 do ponad 52 metrów kwadratowych. W budynku znalazło się także 11 mieszkań M-4 oraz większe lokale M-5, których powierzchnia sięga 90 metrów kwadratowych.
OTBS zapowiada już kolejną inwestycję. Jak informuje prezes spółki, w przyszłym roku ma rozpocząć się realizacja czwartego budynku.
Budownictwo mieszkaniowe w Oświęcimiu wyraźnie przyspiesza. Tylko w tym roku w mieście powstanie ponad 200 nowych mieszkań w inwestycjach publicznych i prywatnych. Nowe realizacje prowadzone są między innymi na Zasolu, w rejonie ul. Więźniów Oświęcimia i ul. Cyprysowej, a także w okolicach Starego Miasta przy ul. Wysokie Brzegi i ul. Krasińskiego.
Prezydent miasta Janusz Chwierut podkreśla, że Oświęcim coraz mocniej umacnia swoją pozycję jako atrakcyjne miejsce do życia. Zwraca uwagę, że nowe mieszkania trafiają nie tylko do mieszkańców miasta, ale również do osób spoza Oświęcimia. Jak zaznacza, równolegle prowadzone są działania poprawiające jakość życia i rozwój przestrzeni miejskiej, co dodatkowo wspiera dynamiczny rozwój budownictwa.
Fot. UM Oświęcim
