W niedzielę (9.04) w Andrychowie przy ul. Podgórskiej, doszło do pożaru sdadzy w kominie. Mieszkańcy domu jednorodzinnego powiadomili służby o kłębach dymu unoszących się nad kominem.

Pożar w kominie jest spowodowany nagromadzeniem się sadzy, która powstaje podczas spalania drewna lub węgla. Sadza jest produktem ubocznym procesu spalania i może osadzać się wewnątrz kominów, szczególnie jeśli nie są one regularnie czyszczone. W czasie, gdy ilość sadzy się zwiększa, może ona zapalić się od iskier lub płomieni, które przedostają się do kominów z paleniska.

Jak uniknąć pożaru sadzy w kominie?

Najlepszym sposobem na uniknięcie pożaru sadzy w kominie jest regularne czyszczenie komina przez wykwalifikowanego specjalistę. Zaleca się, aby komin był czyszczony co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli kominek lub piec jest intensywnie wykorzystywany. W przypadku palenia drewnem zaleca się aby było suche, wtedy nie wydziela zbyt dużo dymu i pyłu.

Co zrobić, jeśli dochodzi do pożaru sadzy w kominie?

Jeśli dochodzi do pożaru sadzy w kominie, należy działać szybko i skutecznie. Najważniejsze to natychmiastowe powiadomienie służb. Następnie odcięcie dopływu powietrza do kominka. Można to zrobić poprzez zamknięcie drzwiczek paleniska. Nie należy jednak otwierać okien, jeśli pożar rozprzestrzenił się poza komin, ponieważ może to doprowadzić do powstania jeszcze większego ognia.