Przejdź do treści

Prezes OSP odchodzi. W tle konflikt i… kościół

Prezes Rafał Hahn oraz trzech innych członków zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Andrychowie (w tym dwóch z nich to synowie prezesa), zrezygnowało z pełnionych stanowisk. W sobotę (17.02) na nadzwyczajnym zebraniu w remizie, ma odbyć się głosowanie i wybór nowych członków zarządu OSP w tym prezesa. W tle jest wewnętrzny konflikt.

O przyczyny odejścia ze stanowiska, zapytaliśmy prezesa OSP , który w rozmowie telefonicznej stwierdził lakonicznie, że poróżnił się z częścią Zarządu i nie doszli do porozumienia. W rozmowie, prezes nie chciał udzielić żadnych informacji na temat częstego wykorzystywania strażaków ochotników do wydarzeń kościelnych.

W kolejnej rozmowie telefonicznej, zapytany o konflikt z Naczelnikiem OSP, Prezes nie chciał udzielić informacji w tym względzie unikając odpowiedzi.

Skontaktowaliśmy się także z naczelnikiem OSP Andrychów.

Ja odpowiadam za część bojową/wyjazdową. Poróżniliśmy się z prezesem w kwestii wykorzystywania zasobów OSP, ponieważ uważam, że ważniejsza jest część operacyjna i pomoc mieszkańcom. Dodatkowo niesmak budzi fakt, że prezes poszedł do proboszcza i opowiedział o sytuacji. Później pojawiły się artykuły w parafialnej gazetce, które były pisane ze szkodą dla OSP Andrychów. Pytałem czy kościół nie za daleko sięga w struktury OSP i żądałem sprostowania chcąc chronić dobre imię druhów oraz reszty zarządu. Do tej pory jednak sprostowania nie było. Mamy przecież dwie parafie w Andrychowie. Dlaczego mamy uczestniczyć w życiu tylko jednej z nich? – mówi Naczelnik OSP

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spór władz OSP Andrychów, wywiązał się głównie przez zbyt duże zaangażowanie Prezesa w działalność parafii św. Macieja w Andrychowie (druhowie zbyt często byli “wypożyczani” na różnego rodzaju kościelne wydarzenia- od mszy w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej po świąteczne pochody) i odwrotnie- proboszcz parafii św. Macieja ks. Stanisław Czernik mówił z ambony o działalności prezesa Hahna i o rzekomym skrzywdzeniu jego osoby całą sytuacją, a dodatkowo w gazetce wydawanej przez parafię czyli “Źródło spod Pańskiej Góry” zamieszczono wpis godzący w dobre imię opozycyjnej części zarządu OSP Andrychów: “Poinformowano m.in., że z funkcji prezesa OSP w Andrychowie zrezygnował p. Rafał Hahn a Zarząd OSP opuściły też trzy inne osoby, jest to wyraz sprzeciwu wobec sposobu działania części Zarządu OSP.”– czytamy w “Źródle spod Pańskiej Góry”

To nie pierwsze zamieszanie wywołane przez proboszcza Czernika. W 2019 roku parafia św. Macieja podniosła czynsz za wynajem pomieszczenia dla Miejskiej Orkiestry Dętej “Andropol” i muzycy musieli przenieść się do innego lokalu. Z kolei w 2021 roku podobny los spotkał przedszkole, które przez wiele lat mieściło się w tzw Salkach Katechetycznych.

Trzeba przyznać, że jednostka OSP Andrychów pod skrzydłami Naczelnika wiele zyskała. Pojawiło się dużo nowego sprzętu w tym wyposażenie osobiste strażaków ochotników, powstał poligon strażacki i wiele innych, a sam naczelnik bardzo aktywnie uczestniczy w życiu jednostki.

zdj. Wikipedia/Google

Avatar autora: Dawid Kierczak

Dawid Kierczak

Rodowity andrychowianin, który od ponad dekady konsekwentnie zajmuje się dziennikarstwem lokalnym. W swojej pracy chętnie sięga po tematy niewygodne, zwracając uwagę na niespójności, nierówności i zaniedbania, które zbyt często umykają publicznej debacie. Jego publikacje cechuje krytyczne spojrzenie na funkcjonowanie systemu oraz wyczulenie na społeczne absurdy. Po godzinach oddaje się swojej pasji do historii, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa okresu II wojny światowej. Równowagę między powagą tematów a codziennością odnajduje w świecie gier komputerowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Alicja
Alicja
2 lata temu

zdecydowanie Kościół nie powinien mieszać się w takie sprawy~!

WindykaToR
WindykaToR
2 lata temu

Bardzo nierzetelny artykuł, krzywdzący obie strony.

Bodzio_0
Bodzio_0
2 lata temu

Konflikt interesów i tyle

EUropejczyk
EUropejczyk
2 lata temu

O tym Proboszczu już od lat krążą bardzo niepochlebne opinie w wielu tematach. Ale jak ma dobrego mocodawcę w Bielsku-Białej i pracodawcę to go nikt nie ruszy.

Edgar
Edgar
2 lata temu

Artykuł napisany przez przeciwnika Kościoła Katolickiego

Mateusz
Mateusz
2 lata temu

Tym artykułem redakcja wrzuc.info wspaniale udowodniła swoją nieobiektywność oraz sympatię do obecnego włodarza Andrychowa. Artykuł godzi w dobre imię obu stron a powoływanie się na nieoficjalne informacje jest nierzetelne. Wszyscy strażacy robią swoją robotę w czasie wolnym i za darmo. Nikt ich do niczego nie zmusza. Jak były prowadzone zbiórki czy sprzedaż ciast to jakoś nie widziałem ks.Figury oraz nigdy nie było chęci współpracy. Wytykać i robić aferę że społeczność dziękuję za wieloletnią pracę i poświęcenie Panu Rafałowi i jego synom jest wręcz haniebne. Naczelnika nigdy nie widziałem ze sztandarem, a skoro mówi górnolotnie że jest od działań operacyjnych to powinien się na tym skupić a nie na wyznaczaniu gdzie ma być sztandar a gdzie nie. Nie powinien mówić że ktoś chodzi do kogoś i mówi o sytuacji skoro sam pierwszy leci do UM z podkulonym ogonem i skarży się jak w przedszkolu i robi wszystko co mu karzą.

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu