Mocno zniszczony i wąski odcinek DW 948 nabiera nowego oblicza.

Inwestycja, która rozpoczęła się w lipcu 2021 roku i kosztowała 215 milionów złotych jest już na półmetku.

W ciągu ostatnich miesięcy wykonywano m.in. konstrukcje trzech murów gabionowych, roboty brukarskie i ziemne w rejonie ulic Strażackiej oraz Sportowej a także ul. Ks. Banasia w Międzybrodziu Bialskim.

Oprócz tego budowano i profilowano nowe pobocza.

Cały czas wykonawca kontroluje i uzupełnia zniszczone, czy zagubione oznakowanie tymczasowe oraz wykonuje prace bieżącego utrzymania drogi. 

Ponadto cały czas trwają prace przy zabezpieczaniu osuwisk. Zlokalizowano ich aż 42, z czego kilka musi zostać zabezpieczone jak najszybciej, aby można było bezpiecznie kontynuować przebudowę. 

Wykonano również palowanie terenu.

Przebudowana ma zostać  infrastruktura techniczna. W trakcie budowy jest kanał na kable teletechniczne, równocześnie instalowane jest oświetlenie uliczne i jego zasilanie. 

Ostatecznie na odcinku niemal 18 kilometrów (od Kobiernic do Żywca) przeznaczonych do przebudowy jest aż 8 mostów, 48 przepustów i 3 obiekty inżynieryjne kanalizacji deszczowej. Taka inwestycja wymaga nie lada doświadczenia ale również czasu. Jej zakończenie planowane jest na 31 października 2024 roku.

Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu samorządu województwa śląskiego.

 

fot: red