W czwartek, 28 maja 2026 roku, po południu funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym na terenie gminy Przeciszów. Tuż po godzinie 15:00 na ulicy Szkolnej w Przeciszowie zauważyli rowerzystę jadącego slalomem. Mundurowi natychmiast przerwali jego jazdę.
Badanie stanu trzeźwości 52-letniego mieszkańca Przeciszowa wykazało 2,2 promila alkoholu.
Niespełna godzinę później, również w Przeciszowie, tym razem na ulicy Łowiczki Pańskie, policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnego rowerzystę jadącego po alkoholu. W tym przypadku badanie 50-letniego mieszkańca Przeciszowa wykazało 2,3 promila alkoholu.
W obu sprawach wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.
Konsekwencje karne
Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu, grozi mandat karny w wysokości 2500 zł. Jeżeli rowerzysta stworzy zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a sprawa trafi do sądu, może zostać ukarany grzywną nawet do 5000 zł albo karą aresztu.
Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat.
Policjanci apelują do rowerzystów o przestrzeganie przepisów i zachowanie trzeźwości podczas jazdy.
