Od 3 maja, przez kilka tygodni na płycie Rynku Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprezentuje wystawę biograficzną o Adzie SARIDzięki TMZW możemy sobie uświadomić i przypomnieć, że Wadowice to nie tylko papież…

Ada SARI przyszła na świat 29 czerwca 1886 roku w Wadowicach. Wtedy jako Jadwiga Schayerówna, córka Franciszki z Chybińskich i Edwarda Schayerów. Jeszcze jako nastolatka pobierała lekcje śpiewu u najlepszych w Wiedniu i Mediolanie.

Występowała w największych teatrach i operach na świecie m.in. w  Mediolanie (Teatro del Verme), Neapolu (Teatro San Carlo), w Aleksandrii, Petersburgu, Kijowie, Lwowie, Krakowie, Wiedniu, Warszawie, Rzymie oraz w Nowym Jorku (Carnegie Hall) Prasa rozpływała się nad jej głosem i wspaniałą osobowością.

„Jej program wykazał świetny smak artystyczny i wymagał znajomości tylu języków, ile jest krajów w Europie…”

(New York Telegraph- 1928)

„Panna Sari była prawdziwą rewelacją. Przypomina ona mistrzynie BELCANTA Z PIERWSZEJ POŁOWY XIX WIEKU. Dźwięk podany nieskazitelnie, nawet w bardzo szybkich trylach czyste, wręcz promienne staccato – oto co stawia tę śpiewaczkę na czele najsławniejszych wirtuozów tej sztuki.”

(Popolo d’Italia)

Na 22 fotogramach formatu 120×100 cm zobaczycie archiwalne zdjęcia, katalogi, korespondencja, recenzje – wszystko ze zbiorów udostępnionych przez regionalistę Zbigniewa Bieniasza, autora monumentalnej biografii K.Wojtyły pt. Lolek Złotempisany. Zapraszamy.