1 czerwca br. rusza prowadzone w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej badanie statystyczne Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR). Badanie odbywa się w cyklach co 3–4 lata na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z 18 lipca 2018 r.
Do udziału w badaniu wylosowano około 10% gospodarstw rolnych. Wybrane gospodarstwa otrzymały listy zapowiednie od Prezesa GUS zawierające informacje o obowiązku przekazania danych, stosowanych metodach i terminach oraz sposobie korzystania z aplikacji formularzowej udostępnionej przez GUS.
Jak i kiedy przekazać dane
Wypełnienie formularza przez Internet będzie możliwe w terminie 1–16 czerwca br. GUS szczególnie zachęca do tej formy zgłaszania informacji ze względu na możliwość samodzielnego wyboru dogodnego czasu i miejsca. W przypadku niewykorzystania tej opcji, od 17 czerwca do 14 sierpnia br. dane będą zbierane przez ankieterów statystycznych.
Pozyskane informacje posłużą m.in. do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej oraz zostaną wykorzystane w obszarach takich jak ochrona środowiska czy rozwój regionalny. Dane umożliwią także monitorowanie zmian w rolnictwie w Polsce i UE w okresach między spisami rolnymi.
Źródło: radgoszcz.pl
